7 NAJ... najnovšieho Samsung Galaxy S9

David Lahucky 27. marca 2018

7 NAJ... najnovšieho Samsung Galaxy S9

Na tohtoročnom veľtrhu MWC (Mobile World Congress) v Barcelone sa 25. februára predstavila svetu aj novinka kórejskej firmy Samsung a nová vlajková loď jej série S – Galaxy S9. Navonok sa síce dizajnovo príliš nelíši od svojho predchodcu, prestížny portál gsmarena.com však hovorí o „novej kapitole v smartfónovej fotografii". Čo sú teda najväčšie ťaháky a s akými novinkami prichádza na trh Samsung Galaxy S9?

Firma sa drží stratégie známej ako „tick-tock", ktorú používa aj jej zrejme najväčší konkurent Apple. Novinka prinášajúca radikálne inovácie je v nasledujúcich rokoch rokoch iba jemne vylepšovaná. Hoci v tomto prípade to neznamená zásadný redizajn, v žiadnom prípade nejde iba o recyklovanie starých nápadov. S9-tka prichádza z masívnym nárastom výkonu, zrejme najlepším fotoaparátom na trhu, pohlcujúcim stereo zvukom a priehrštím ďalších vychytávok, ktoré budú v najbližšom období definovať používateľský zážitok z najnovších smartfónov. Tu sú niektoré z nich.

1. NAJ lepší na fotenie

Asi najviac priestoru treba venovať fotoaparátu. Lebo tu ide o skutočnú špičku aj medzi vlajkovými loďami. Benchmark Dx0 Mark ho označil za najlepší fotoaparát, aký kedy v mobile bol, a tu sú dôvody.

Variabilná clona so svetelnosťou f/2.4 a f/1.5. Nikdy v žiadnom telefóne ešte foťák nedosiahol clonové číslo 1.5! (Jedinou výnimkou bol model W2018 od samotného Samsungu, ktorý však bol určený výhradne pre kórejský trh.) To znamená, že napr. oproti Galaxy S8 prepustí na čip až o 28% viac svetla a na rozdiel od veľkej väčšiny smartfónov tak zvládne aj nočné snímky v horších svetelných podmienkach bez nepríjemného šumu, spoľahlivo zaostrené.

Druhý teleobjektív s 2-násobným optickým zoomom a optickou stabilizáciou (model S9+). Duálny fotoaparát mal už Galaxy Note8, ale až teraz dostal Samsung od spomínaného Dx0 Mark maximálne skóre 99 bodov, čím predbehol aj Google Pixel 2. generácie. Objektív s clonou f/2.4 a ohniskovou vzdialenosťou 52mm (po prepočte na kinofilm) je špeciálne vhodný na snímky portrétov, keďže vytvára efektne rozostrené pozadie (tzv. bokeh efekt ). Čo je vec, akú sme pri smartfónoch doteraz videli len zriedka (preto sú nutné efekty umelého rozostrenia v úprave fotografie). Vďaka stabilizácii obrazu zároveň predídete typicky rozmazaným fotkám z väčšiny telefónov – ktoré navyše často používajú iba digitálne priblíženie, čím klesá kvalita fotografie.

Oba fotoaparáty disponujú 12 Mpx snímačom Super Speed Dual Pixel s vlastnou vstavanou operačnou pamäťou (!), vďaka ktorej dokáže skombinovať až 12 verzií snímky a vybrať tú najlepšiu. Táto funkcia sa volá Multi-Frame Noise Reduction a Samsungu sa vďaka nej podarilo zredukovať šum pri záberoch v tmavom prostredí až o 30%.

Samsung Galaxy S9 patrí medzi najlepšie fotomobily na trhu.

Dvojici zadných šošoviek sekunduje 8 Mpx predný selfie foťák s clonou f/1.7. Dokonca ešte aj s ním viete vytvoriť fotku s rozostreným pozadím (!) a okrem toho natočiť selfie-video v QHD kvalite (2 560 x 1 440 pixelov). Celá sada fotoaparátov používa rýchle automatické ostrenie s technológiou známou ako dual-pixel phase detection autofocus, vďaka čomu presne rozpoznáva kontúry predmetov, na ktoré chcete zaostriť.

2. NAJ pomalšie zábery, aké ste kedy videli...

Highlight č. 2: super slow-motion 960fps v rozlíšení 720p. V preklade – možnosť natáčať efektné, extrémne spomalené zábery v HD kvalite (1 280 x 720 pixelov). Jasné, Xperia XZ1 či XZ Premium predstavili práve na tohtoročnom MWC až Full HD rozlíšenie pri rovnakej frekvencii 960 rámikov za sekundu, ale Samsung je aj tak v jednej veci popredu. A to je použiteľnosť: pri slow-mo je totiž veľmi náročné trafiť čas, kedy spustíte spomalenie. S9 dokáže vďaka umelej inteligencii automaticky rozpoznať pohybujúci sa predmet – akonáhle ho zaregistruje v stredovom rámiku, začne natáčať v spomalenom móde! Už nemusíte striehnuť na ten správny moment; 0,2 sekundy nalievania vína do pohára či rozbíjajúceho sa skla... natiahne softvér na 6 sekundovú sekvenciu „zastaveného času".

To ale nie je všetko. „Použiteľnosť" je dotiahnutá aj pri následnej post-produkcii. Video ľahko postriháte v zabudovanom editore, môžete k nemu pridať hudbu z 35 pre-setov alebo vlastného playlistu, exportovať ho do GIF-ka, a šup s ním na sociálne siete zbierať lajky... Veľmi sa mi páčilo hrať sa s efektami: Slučka dookola opakuje video sekvenciu, Reverse ju púšťa odzadu, a pri Swingu sa smer prehrávania náhodne mení. Vyzerá to naozaj dobre.

3. NAJ zakrivenejší displej (okrem iného).

Čo vás na top telefóne zaujíma ako prvé? Samozrejme, displej. Tak nech sa páči: 5,8″ (model S9) resp. 6,2" (S9+) zakrivený Super AMOLED, pomer strán 18,5:9, rozlíšenie 2960 x 1440 pixelov (QHD+), jemnosť 570 resp. 529 ppi.

Server DisplayMate hovorí o „najlepšom displeji na trhu". S maximálnou svietivosťou neprekonateľných 1100 nitov je čitateľnosť aj na priamom slnku výborná, neprekáža ani pri čiernej farbe. No a rozpoznateľným sa nová Galaxy stane zrejme vďaka tzv. Always-On Infinity displeju. O čo ide? Na obrazovke vám aj pri spiacom telefóne jemne svietia vybrané najdôležitejšie notifikácie. Trochu to síce ukrajuje s batérie, ale funkcia sa dá kedykoľvek vypnúť a zapnúť podľa potreby.

4. NAJ výkonnejší pod kapotou

Nárast výkonu reportujú všetky relevantné benchmarky ako AnTuTu či Geekbench. Pod ochranným sklom ukrýva S9-tka naozajstného „8-hlavého draka" – alias procesor Exnyos 9810 Octacore s ôsmymi jadrami a najvyšším taktom na 2.7 GHz. O grafiku sa stará neuveriteľná 18-jadrová karta Mali-G72 MP18. No a chipset dopĺňa ešte nový LTE modem s maximálnou rýchlosťou sťahovania 1.2Gbs. Ak tejto zostave dokáže niečo konkurovať, tak asi len telefóny s novým čipom Snapdragon 845 (s ním sa bude predávať aj S9-tka, ale iba v Číne a Amerike).

K dispozícií sú dve verzie RAM: lacnejší S9 má 4 GB a drahší S9+ 6 GB. Pri oboch modeloch sa predávajú varianty s 64 GB alebo 256 GB úložiskom; cenový rozdiel medzi nimi je dosť veľký, no možno vám postačí doplniť internú pamäť microSD kartou, ktorou viete rozšíriť diskový priestor až o neuveriteľných 400 GB. Treba však mať na pamäti výhody vnútornej pamäte: tá pracuje skutočne bleskovo. Sekvenčné čítanie rýchlosťou 824 MB/s, zápis 207 MB/s...

5. NAJ emocionálnejšia rozšírená realita

Dramatický nárast výkonu navonok až tak nevidno, ale to, čo zaručene vidíte, sú – animoji! Ako vlajková loď musí S9 držať krok so svojím najväčším rivalom, t.j. iPhone X, a ani tu nemohol Samsung ostať pozadu. Jeho „AR emoji" (AR = augmented reality, teda rozšírená realita) idú dokonca ešte ďalej: odfotíte si selfie a softvér pretvorí vašu vlastnú tvár na animovanú 3D postavičku! Analyzuje pritom údajne viac než 100 rysov. Personalizovaný model dynamicky kopíruje vašu mimiku, napodobňuje výraz tváre... Môžete si upraviť účes, oblečenie či pridať rôzne doplnky, a to všetko zabaliť do animovaného gifka, ktoré poľahky zosharujete v messangeri. Je to síce len taká kratochvíľa, ale zároveň fajn zábavka. A keď sa na to pozriete z uhla „čo všetko dnes už technológie dokážu", jednoducho to musíte oceniť.

6. NAJ vyhranejší zvuk

Jeden dlho očakávaný upgrade: stereo reproduktory od AKG (mimochodom, dcérska spoločnosť samotného Samsungu) s podporou priestorového zvuku Dolby Atmos sú skutočne jedným z dôvodov, prečo prechod na 9-ku stojí za zváženie. Fanúšikovia si vydýchli, konečne. Nový zážitok z pozerania filmov, 40%-ný nárast v maximálnej hlasitosti oproti S8 (ca. 108 resp. 103 dB), pomaly už retro 3,5mm jack vo výbave a k tomu pribalené slúchadlá od AKG v hodnote okolo 100 eur sú jasný argument.

7. NAJ bezpečnejší

Zmeny sa udiali aj na poli zabezpečenia. Biometrické senzory teraz fungujú súčasne: sken sietnice a rozpoznanie tváre operujú naraz, sprevádzané snímačom odtlačkov, takže ak náhodou jeden z nich pri odomykaní telefónu zlyhá, ani to nepostrehnete. Samsung to volá Intelligent Scan. Nová verzia bezpečnostnej platformy Knox 3.1 umožňuje pomocou biometrie nezávisle od celého telefónu uzamykať aj jednotlivé priečinky či súbory.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S9 a S9+ sú telefóny pre ľudí, ktorí si ich môžu dovoliť alebo chcú naozaj investovať do technológie. Čiže nie sú práve najlacnejšie. Je to však hodnota za peniaze. Pokiaľ vlastníte niektorí z predošlých modelov S8 či Note8, možno vám inovácie neprídu až také ohromujúce (a Note8 má navyše stylus...). Ale stále platí, že minimálne v priehradke Android momentálne na trhu nenájdete nič lepšie. Drahšia S9+ prináša navyše oproti svojmu menšiemu bratovi takisto niekoľko vecí, ktoré stoja za pozornosť: druhý zadný fotoaparát s teleobjektívom, rýchlejšiu 6 GB RAMku, väčší displej, lepšiu batériu. Či vám to stojí za to – to ostáva napokon len a len na vás.

Klady:
+ špičkový duálny fotoaparát s variabilnou clonou a teleobjektívom
+ super slow motion video
+ výkon
+ zakrivený AMOLED displej
+ stereo reproduktory od AKG s priestorovým zvukom Dolby Atmos
+ slúchadlový 3.5mm jack
+ Intelligent scan
+ hybridný slot pre druhú SIM alebo microSD až 400 GB
+ režim viacerých okien a obraz v obraze

Zápory:
- cena
- pomalšie nabíjanie (za hodinu asi na 70%)
- výdrž batérie (+/- 12 hodín náročného používania)
- virtuálny asistent Bixby


Diskusia

Zanechať komentár