V Osvienčime nebol nedostatok plynu... V Sarajeve áno

Elena Eleková 26. apríla 2017

Jan Urban: Všem sráčům navzdoryBalkán sedem rokov po vojne. Stopy po guľkách na domoch ešte ostro zreteľné, rovnako ako iné prejavy toho, čo sa prehnalo týmto kútom sveta. Taxikár v neskutočne rozbitom aute vyzerá, akoby len teraz zhodil z pleca samopal. Do úzkych tunelov vchádza na moje zdesenie bez svetiel.

Presne táto spomienka sa mi vybavila pri texte, ktorý nesie titulný názov celej knihy a v ktorom dvojica vodičov náklaďáku Unicef šoféruje kvôli ostreľovačom v noci bez svetiel na povestnej serpentíne cez horu Igman. Všem sráčům navzdory. Ďalší skvelý prírastok vydavateľstva Absynt, ktoré sa sústreďuje najmä na reportážnu literatúru (viac si prečítate aj v našich predchádzajúcich článkoch).

Knihu som prečítala počas mojej poslednej návštevy Srbska, tesne pred ich tohtoročnými voľbami, ktorých blížiacu sa atmosféru bolo veľmi cítiť. Chcela som si aspoň trochu ujasniť niečo zo smutnej histórie krajiny, ktorú som pred viac ako dvadsiatimi rokmi vídala na obrazovke televízie doslova v plameňoch. Lenže ako v závere Urban hovorí:

Díky televizi se žije ze dne na den. Věci a události nemají souvislosti – jenom se dějí. Jako by si nikdo nic nepamatoval. Proto je tak snadné lhát. Díki televizi je dnes politik chráněn před pamětí svých protivníků i novinářů lépe, než kdykoliv v dejinách.

Jan Urban Vsem sracum navzdory

Stiahnite si ukážku z eknihy

Vydavateľstvo AbsyntAj kvôli tejto umelej amnézii malo zmysel vydať túto knihu opäť po dvadsiatich rokoch. Pretože podľa Urbana sú Klaus, Zeman, Miloševič, Kotleba, Stalin, či Hitler všetci z jedného hniezda. A pretože „demokraté, věřící v zákony, rozum a slušnost, čekají vždycky až příliš dlouho." A napokon aj preto, že história sa zvykne opakovať.

Balkánska kríza či konflikt je eufemizmus označujúci tragédiu, čo začala tesne po páde komunistickej nadvlády v bývalej Juhoslávii. Slobodan Miloševič, Ratko Mladič, Radovan Karadžič – to sú mená troch vojnových zločincov, s ktorými sa stretnete v jej príbehu. Všetci traja sa narodili, či boli splodení v pekle druhej svetovej vojny, aby ďalšie peklo pripravili svojim vlastným ľuďom.

SARAJEVO – WELCOME TO HELL. Takýto nápis vítal prišelca v tých rokoch v meste obliehanom Karadžičovou armádou, ktoré pred úplným vyhladovaním zachránil len legendárny tunel popod letisko strážené jednotkami UNPROFOR. Aj príbeh jeho stavby je súčasťou knihy. Rovnako ako príbehy niektorých obyvateľov mesta, dokonca aj tých zvieracích. Ozaj, viete, aký bol v tom čase rozdiel medzi Osvienčimom a Sarajevom?

V Osvienčime nebol nedostatok plynu...

Jan Urban: Všem sráčům navzdory

Áno, aj vojna má svoj humor, hoci šibeničný. Aj svoje priateľstvá. Ale ak čakáte opis zverstiev, ku ktorému sa bojujúce strany uchyľovali, nájdete tu aj kapitolu o mučení. Nepodľahnite však omylu: to nie sú tí zlí Srbi, Chorváti, Bosniaci, či nebodaj moslimovia. Toho sú v takom čase schopné všetky etniká a vierovyznania, stačí len pár psychopatov, ktorí majú zbraň, a strach a príležitosť už urobia svoju prácu aj s ostatnými. A tak po Katyni či Nankingu príde na rad aj Srebrenica.

Svet sa k tomu postaví alibisticky: veď horkokrvní Balkánci, čo iné od nich možno očakávať než Gavrila Principa, všakže. I o tom hovoria texty v Urbanovej knižke. O ľahostajnosti, mlčaní medzinárodného spoločenstva, kde z kompetentných len Tadeusz Mazowiecki, ten „východňár", našiel silu na protestnú abdikáciu po srebrenickej masakre. O nečinnosti jeho vlastného národa a jeho čelných predstaviteľov, o všetkom, čo ho ťažilo, keď sa ako takmer jediný český vojnový reportér vracal späť domov z balkánskeho kotla. Pre neho neobstáli reči o tom, že sú malým národom, ktorý na medzinárodnom fóre veľa nezmôže.

Češi jsou se svou sebeomluvnou aritmetikou asi největší národ, který se považuje za malý.

Do vlastných radov Urban rúbe aj čo sa týka profesie, keď hovorí o voyeurizme filmových reportérov:

Novináři nejsou jediní, kdo občas nevnímají, že v blízkosti smrti a umíraní by mohl jít výkon práce stranou.

Má na to morálne právo, on počas vojny nielen informoval, ale bol i organizátorom humanitárnej akcie SOS Sarajevo. Práve tento rozmer, rovnako ako osobné prežívanie balkánskej tragédie, dodáva jeho knižke na apelatívnosti a vierohodnosti.

Elena Eleková


Naše hodnotenie: 8/10

Rezultát: Dômyselná kompozícia a príjemne literárny jazyk umocňujú celkový pozitívny dojem z knihy, ktorá je inak o všetkom negatívnom, čo v sebe ľudstvo so sebou už po stáročia nosí. To, o čom nechcete nič vedieť.

Pre koho je kniha určená: Ak máte radi faktografickú reportážnu literatúru s pridanou emocionálnou hodnotou a subjektívnym, takmer až beletristickým stvárnením, potom po knihe určite siahnite. Nájdete v nej nielen strohé fakty, ale najmä príbehy.

Jan Urban: Všem sráčům navzdoryJan Urban: Všem sráčům navzdory
Absynt, 2016
224 strán
ISBN 978-80-89845-50-7

Prečítajte si ukážku z knihy Všem sráčům navzdory tu.

O knihách vydvateľstva Absynt si môžete prečítať aj na našich ďalších blogoch.Ďalšie nové reportáže od Abysyntu

Michail Zygar: Vsetci mocni KremlaJacek Hugo-Bader: Kolymske denniky Jennie Dielemans: Vitajte v raji Ryszard Kapuscinski: Sachinsach Irena Brezna: Vlcice zo Sernovodska Ryszard Kapuscinski: Eben Fedor Gál a Matej: Cez ploty Svetlana Alexijevič: Černobyľská modlitba Witold Szabłowski: Vrah z mesta marhúľ


Diskusia

Zanechať komentár