More vlastností a parametrov: Ako vybrať mobilný telefón?

David Lahucky 30. apríla 2018

Mobilný telefón už dávno neslúži len na telefonovanie či písanie SMS. V súčasnosti sú na neho kladené omnoho vyššie nároky. Plní množstvo funkcií. Využívame ho ako fotoaparát, diár, úložisko dokumentov, fotoalbum, GPS navigáciu a pod. Čím viac funkcií má, tým náročnejšie sa hľadá odpoveď na otázku, aký mobil kúpiť. V tomto článku vám preto poradíme, ako vybrať mobilný telefón a nestratiť sa v mori informácií.

ako vybrať mobilný telefón

Základné rozdelenie

Pred tým, než prejdeme k pokročilejším funkciám mobilných telefónov, ktoré je potrebné sledovať pri kúpe, pripomeňme si ich základné rozdelenie na tlačidlové, chytré a kombinované.

Tlačidlové telefóny

Klasické telefóny s malým displejom a klávesnicou sú už niekoľko rokov len okrajovým sortimentom. Takýto mobil síce nemá pokročilejšie funkcie, má však množstvo iných výhod. Je neprekonateľný vo výdrži batérie na jedno nabitie, vďaka menším rozmerom sa zmestí aj do menších vreciek a ľahko sa ovláda jednou rukou. V súčasnosti už aj tlačidlové mobily obsahujú prehrávač hudby, rádio, Bluetooth či fotoaparát a v niektorých vybavenejších modeloch sa nachádza aj internetový prehliadač. Surfovanie po internete prostredníctvom mobilu s klávesnicou je však pomerne nepohodlné, a preto po takomto mobile siahajú väčšinou tí, ktorí nepotrebujú byť neustále pripojení k internetu. Asi najväčšími výhodami takýchto telefónov je vyššia odolnosť a nízka cena.

Chytré telefóny (smartphony)

Chytré telefóny považujeme za vymoženosť dnešnej doby. Už to nie je iba aparát na telefonovanie, ale v mnohých veciach dokonca nahrádza počítač. Výhodou je, že si užívateľ vie do svojho mobilu stiahnuť rôzne aplikácie a tak mať v mobile všetko to, čo potrebuje k svojmu životu či práci. Smartphony sa využívajú na odosielanie emailov, riadenie sociálnych sietí, surfovanie na internete, ako kalendár či diár a spoľahlivo nahradia aj fotoaparát a videokameru či noviny, keďže množstvo článkov je dostupných online. Smartphony sa dajú rozdeliť do viacerých cenových kategórií. Väčšinou platí čím vyššia suma, tým vyššia trieda telefónu, teda pokročilejšie funkcie a novší operačný systém.

Kombinované telefóny

Kombinované telefóny v sebe spájajú fyzickú klávesnicu a dotykový displej. Na trhu však nie je veľa značiek, ktoré by podľahli výrobe takýchto telefónov. V minulosti sme sa s kombináciou displeja a klávesnice stretli u Nokie, dnes už takéto telefóny vyrába len Blackberry.

Podľa čoho si vybrať?

Pri kúpe mobilného telefónu sa treba dôkladne zamyslieť nad tým, na čo všetko by vám mal slúžiť. Voľba dôležitých kritérií vám značne zúži a uľahčí výber vhodného aparátu.

Operačný systém

Na poli chytrých telefónov v súčasnosti dominujú dva operačné systémy - Android a iOS. Na otázku, ktorý systém je lepší neexistuje jednoznačná odpoveď a vedú sa ohľadom toho nekonečné diskusie.

Android je vyvinutý spoločnosťou Google, ktorý je k dispozícii pre všetkých výrobcov smartphonov, napr. Samsung, HTC, Lenovo a pod. Operačný systém Android sa nachádza aj v lacnejších mobiloch, čím sa pre ľudí stáva dostupnejším ako iOS.

Operačný systém iOS pochádza od spoločnosti Apple, avšak oproti Androidu je dostupný výhradne v mobiloch tejto značky. Smartphony pod značkou Apple sa všeobecne pohybujú vo vyšších cenových kategóriách.

Na trhu sú samozrejme dostupné aj telefóny bez operačného systému. Týka sa to hlavne tlačidlových telefónov, ktoré sú primárne určené na telefonovanie či posielanie SMS.

Displej

Pri displeji si treba všímať veľkosť a rozlíšenie. Bežná veľkosť displeja sa u smartphonov pohybuje medzi 4-5,5 palcami. Telefóny s väčšími uhlopriečkami sú ťažšie ovládateľné jednou rukou avšak ponúkajú komfort pri čítaní správ či pozeraní multimediálneho obsahu.

S veľkosťou displeja priamo súvisí aj rozlíšenie. Pri menších uhlopriečkach totiž nižšie rozlíšenie až tak neprekáža. Pri rozlíšení displeja treba myslieť na spotrebu energie. Čím vyššie rozlíšenie, tým vyššia spotreba energie, ale zároveň ostrejší obraz. Štandardom pri 5 a viac palcových telefónoch je FULL HD rozlíšenie (1080x1920 px). Niektoré drahšie modely ponúkajú Ultra HD alebo 4K rozlíšenie.

Batéria

Kapacita batérie je pri výbere nového telefónu dôležitá, aby sa mohol naplno využívať bez častého hľadania elektrickej zásuvky. Tlačidlové mobily majú oproti chytrým telefónom náskok pri výdrži batérie. U smartphonov sme si už zvykli, že mobil pri aktívnom používaní treba nabíjať minimálne raz za dva dni. Určujúcim parametrom pri výkone batérie je kapacita udávaná v mAh (miliampérhodina). Dôležité je však prihliadať na výkon telefónu a veľkosť a kvalitu displeja, čo má na batériu výrazný vplyv. U telefónov s HD displejom postačuje batéria s 2500 mAh, ak však telefón aktívne používate a potrebujete nadštandardnú výdrž, siahnite po zariadení a minimálne 4000 mAh.

Fotoaparát

Ľudia sa často pri výbere mobilu s fotoaparátom pozerajú na počet megapixelov. Tento údaj však má na výslednú kvalitu fotografie len malý vplyv. Parameter, ktorý by ste si mali všímať, je svetelnosť, ktorú nájdete pod označením f/číslo. Všeobecne sa za lepšie pokladajú tie, ktoré ponúkajú vyššiu svetelnosť. Tá udáva otvorenie clony fotoaparátu, čo ovplyvňuje dopad svetla na snímač. Na kvalitu fotografie má vplyv aj prítomnosť optickej stabilizácie, vďaka ktorej je fotografia ostrejšia.

Procesor a operačná pamäť

Procesor je akoby mozog telefónu, ktorý výrazne ovplyvňuje jeho výkon, rýchlosť a bežný chod. U dnešných chytrých telefónov najčastejšie nachádzame štvorjadrové procesory, avšak u drahších modelov nie je výnimočný osemjadrový procesor a teda lepší výkon.
Operačná pamäť (RAM) je zjednodušene povedané úložisko pre bežiace procesy. Čím väčšiu operačnú pamäť mobil má, tým viac procesov môže bežať na pozadí, napr. môžete mať spustených viac aplikácii súčasne alebo mať otvorených viacero stránok vo webovom prehliadači. Pre dostatočnú plynulosť postačuje RAM s pamäťou 2 GB, pre náročnejších používateľov odporúčame telefóny so 4 GB a viac.

Úložný priestor

Kapacita úložného priestoru udáva veľkosť vnútorného úložiska telefónu, v ktorom si môžete uložiť fotky, videá, aplikácie či piesne. Výrobcovia ponúkajú väčšinou úložiská s veľkosťou 16 GB, 32 GB či 64 GB. V niektorých modeloch sa dá objem úložiska zväčšiť pomocou pamäťovej karty. Takúto možnosť výrobca vždy uvádza.


Diskusia

Zanechať komentár