Apple Watch tretej generácie: možná budúcnosť inteligentných hodiniek?

Daniel Kováčik 21. februára 2018

Keď v roku 2014 predstavil šéf Applu Tim Cook prvé inteligentné hodinky Apple Watch 2015, verejnosť bola skeptická. Prvá generácia trpela na zopár detských chorôb – málo užitočných aplikácií či slabšia výdrž batérie. Séria 1 a 2, ktoré vyšli na trh spoločne v septembri 2016, však priniesli niektoré zásadné inovácie.

Predovšetkým z hľadiska výkonu, ale taktiež pribudli aj zaujímavé funkcie. Minulý rok predstavil Apple na konferencii Keynote najnovší rad Apple Watch Series 3 a Cook avizoval, že predaj oproti roku 2016 vzrástol o 50 %. „Watchky" sa tak stali vôbec najpredávanejšími hodinkami na svete. Tretia generácia, ktorá je v predaji od 22. septembra 2017, prichádza s nateraz najväčšími zmenami.

Čo je nové?

Tou najvýraznejšou novinkou je nepochybne vlastné dátové pripojenie hodiniek. O čo ide? Už séria 2 mala zabudovanú GPS navigáciu a meranie tepovej frekvencie, takže na sledovanie pohybu a zaznamenávanie športových aktivít nebolo nutné mať predsa len trochu nepohodlný telefón so sebou. Zdá sa, že Apple pokračuje cestou konkurencie špecializovaným športovým gadgetom. Teraz je totiž vďaka novej celulárnej technológii využívajúcej sieť LTE a integrovanú SIM kartu (tzv. embedded SIM, eSIM) autonómne aj volanie a SMSkovanie. S3 tak funguje prakticky plnohodnotne ako telefón – aj bez telefónu!

Doteraz sa to dalo, iba ak boli hodinky spojené s telefónom prostredníctvom Bluetooth alebo Wi-Fi. Teda nachádzali sa mu niekde nablízku. „Odstrihnutie" od telefónu je tak zdôraznením práve športového využitia. Nová služba (v USA stojí u vybraných operátorov približne 10 dolárov za mesiac) umožňuje totiž už aj prístup k vyše 45 miliónom hudobných skladieb vďaka službe Apple Music. Ak teda pri behaní radi počúvate hudbu, kombinácia dostatočne veľkého úložiska (8GB) s možnosťou streamu a bezdrôtovými slúchadlami je vyslovene ideálna.

Žiaľ, na Slovensku zatiaľ ešte podpora pre technológiu eSIM – ktorej patrí budúcnosť – chýba. 4G LTE sieť už máme dlho, aj nástup eSIM je zrejme len otázkou času. Ako prvý sa azda odhodlá Telekom a v roku 2018 by sa mohli objaviť prvé modely telefónov s eSIM. Apple Watch série 3 sa však zatiaľ u nás budú predávať iba v „štíhlejšej" a lacnejšiej verzii GPS, bez celulárnej konektivity.

Čo teda na „watchkách" stojí za pozornosť?

Series 3 nesú v tele výkonný 2-jadrový Apple S3 procesor, údajne až o 70% rýchlejší ako jeho predchodca, a bezdrôtový čip Apple W2, ktorý zabezpečuje dokonca o 85 % rýchlejšiu Wi-Fi. Zároveň je o polovicu úspornejší, takže aj napriek výrazne vyššiemu výkonu sa výdrž batérie dramaticky neznížila. V závislosti od využívania zariadenia udáva firma opäť až 18 hodín na jedno nabitie. Samozrejme, pokiaľ budete naplno využívať všetky funkcie, ktoré hodinky ponúkajú, musíte počítať aj s nižšou výdržou. Novinkou je aj bezdrôtové nabíjanie magnetickou indukciou pomocou okrúhlej podložky AirPower.

Notifikácie z aplikácií, sociálnych sietí či spravodajských kanálov, udalosti kalendára. Nadiktujte správu a hodinky ju prepíšu do textu...

To, na čo sú smart hodinky naozaj dobré je flexibilita. Urgentné maily a SMS-ky vybavíte priamo na zápästí, ich text si dokonca môžete nechať prečítať. Hlasom môžete takisto odpovedať, systém rozpoznáva jazyk a prepíše ho na text. Veľká pecka je, že Siri v hodinkách dokáže teraz aj rozprávať, nekomunikuje teda už iba písomne!

Samozrejmosťou sú notifikácie z rôznych aplikácií v telefóne (dokonca aj keď ich nemáte nainštalované priamo v hodinkách), sociálnych sietí či spravodajských kanálov, ktoré vás upozornia na všetko dôležité: zmeškané hovory, prijaté správy a emaily alebo udalosti v kalendári, ale aj headliny a sumáre správ či napríklad predpoveď počasia.

Vlastná konektivita robí zo smart watch aj samostatne využiteľné zariadenie. Nechýba samozrejme Wi-Fi a Bluetooth 4.0, navigácia pomocou GPS aj Glonass. Vďaka zabudovanému NFC čipu pre bez dotykové spojenie a výmenu dát je možné hodinkami platiť cez Apple Pay, a to nezávisle od telefónu. Okrem toho ich môžete použiť aj ako diaľkový ovládač pre Apple TV alebo inteligentnú domácnosť vďaka podpore pre HomeKit.

Na šport...

Trochu úsmevne pôsobí preklad „Užitočné komplikácie" v nastaveniach prispôsobenia domovskej obrazovky (tzv. watch face). „Komplikácie" sa však netýkajú fungovania, ale ide o rôzne activity trackery a meracie senzory na monitorovanie telesných funkcií. Základom je už od Série 1 snímač tepovej frekvencie spojený s aplikáciou Heart Rate. Okrem pulzu monitorujú senzory aj spálené kalórie, dĺžku spánku, rýchlosť (akcelerometer), prejdené vzdialenosti a kroky. Najnovšie využijete aj vstavaný barometrický výškomer na meranie prevýšenia.

Apple Watch sú stvorené na športové využitie.

V sledovaných aktivitách pribudol k behu, cyklistike, turistike, fitness, lyžovaniu a plávaniu aj intervalový tréning. Pod heslom Buď tou najlepšou verziou samého seba!" firma razí radikálnu filozofiu seba zlepšovania pomocou inteligentných fitness funkcií. (Hodinky sa dokonca dajú spárovať s niektorými zariadeniami vo vybraných fitnescentrách).

...a na zdravie

Technologické spoločnosti venujú v súčasnosti čoraz väčšiu pozornosť práve inováciám v medicíne. A zdá sa, že jednou z filozofií na tomto poli sú práve „wearables". Príkladom je platforma Google Fit s celým radom aplikácií a trackerov. No a výnimkou nie je samozrejme ani Apple, ktorého hodinky patria k najpoužívanejším na svete.

Údaje o vašom zdraví, kondícii a telesných funkciách sa pritom nepretržite ukladajú na cloud, takže sú okamžite dostupné aj na ďalších zariadeniach.

Ten ponúka celú škálu aplikácií pre vaše zdravie. Sledujte svoj pitný režim s aplikáciou WaterMinder, chudnite s iCalorie či Lose It! alebo monitorujte svoj spánok pomocou Beddit. Ďalšie populárne appky ako Lifesum či Streaks vám pomôžu vytvoriť tréningový plán a dodržiavať zdravé návyky pri stravovaní. Pocket Yoga zasa ponúka množstvo inšpiratívnych lekcií jogy... Je toho skrátka ohromné množstvo. Údaje o vašom zdraví, kondícii a telesných funkciách sa pritom nepretržite ukladajú na cloud, takže sú okamžite dostupné aj na ďalších zariadeniach.

Všetko je v oblakoch

A dostupné sú aj pre ďalšiu stranu – vedecké a výskumné inštitúcie, pre ktoré predstavujú neoceniteľný zdroj informácií v liečbe závažných ochorení!

Meranie tepu je napríklad prepojené s aplikáciou Heart Study, ktorá sleduje anomálie v činnosti srdca a odosiela údaje výskumnej spoločnosti Stanford Medicine. Ak identifikuje nepravidelný tep či potenciálnu arytmiu, okamžite vás upozorní (v USA dokonca aj spojí s lekárom cez bezplatnú video konzultáciu). Apple tiež spolupracuje s mnohými vedeckými inštitúciami prostredníctvom open source ekosystému ResearchKit s otvoreným zdrojovým kódom, a príbuznej CareKit. Umožňujú výskumníkom vytvárať aplikácie na zdieľanie rozličných medicínskych údajov od vlastníkov iPhoneov alebo Apple Watch. Zapojiť sa môže každý, ktorý si aplikáciu nainštaluje a dá súhlas so spracovaním svojich dát.

To vám môže pokojne aj zachrániť život! Služba EpiWatch napríklad dokáže predpovedať srdcový záchvat a spozorovať jeho príznaky ešte skôr, než nastanú. Spolu s privolaním lekárskej pomoci zároveň odošlete informácie o svojom stave aj vedcom, ktorým pomôžu v hľadaní účinnej liečby. Do aplikácie mPower vytvorenej v spolupráci University of Rochester a Sage Bionetworks sa od roku 2015 zaregistrovalo vyše 10 000 účastníkov, vďaka čomu bolo možné uskutočniť najväčšiu štúdiu Parkinsonovej choroby v dejinách.

Zdieľanie údajov zo špecializovaných zdravotníckych aplikácií vám môže zachrániť život.

Obrovskou výhodou je potenciálne množstvo užívateľov a pravidelnosť (denné či dokonca hodinové monitorovanie), dve charakteristiky typické pre tzv. big data. Vedci tak dostávajú do rúk prakticky neobmedzený zdroj informácií, ktoré sú omnoho objektívnejšie než klasické dotazníky – senzorické dáta priamo z vášho tela!


Budúcnosť?

Hlasové ovládanie pomocou virtuálneho osobného asistenta ako napríklad Siri či volanie priamo z ruku? Apple Watch ukazujú, že to už onedlho nebude sci-fi ale úplná samozrejmosť. Aktuálny model používa zrejme najrozvinutejšiu momentálne dostupnú technológiu. V podobe, v akej sa predáva u nás, sa síce okrem rýchlosti od S2 radikálne nelíši, takže pokiaľ ich už vlastníte, upgrade nie je nutnosťou. Inak ale – určite. Ak ste ctiteľom Jablka, potom je pre vás Apple Watch najnovšej generácie jasná voľba.


Diskusia

Zanechať komentár