Dva deadliny: život a smrť. Dojímavý príbeh, ktorý vás rozosmeje teraz aj v kinách

Daniel Kovacik 29. mája 2017

Na prvý pohľad je Ove pekne nevrlý, mrzutý chlapík. Terorizuje všetkých naokolo od predavačiek v kvetinárstve až po svojich susedov. Po smrti ženy sa to ešte zhoršilo. Ove sa cíti osamelý, no nezdá sa, že by to akokoľvek túžil zmeniť. Jeho život (ak to vlastne ešte je jeho život....) obráti naruby až príchod nových susedov, ktorí mu autom zramujú poštovú schránku. Takáto prkotina ho vytočí práve vo chvíli, keď už sa zdalo, že má všetko na háku... Nevadí, že tehotná manželka je z Iránu, Ove však nie je žiaden trápny rasista. Štve ho iba to, keď niekto ešte v tridsiatke nevie poriadne šoférovať. S tým treba niečo urobiť! Žeby na staré kolená našiel nový dôvod žiť?

Fredrik Backman: Muž menom Ove (ukážka PDF)

Stiahnite si ukážku z knihy Muž menom Ove

Fredrik Backman: Muž menom OveVydolovať z Oveho aspoň minimálne prejavy nehy je síce práca pre poriadne páčidlo, ale istým veciam tento frfľoš s veľkým srdcom skrátka neodolá. Jednou z nich sú deti, a to má v príbehu svoju históriu. Ove totiž nie je hocijaký mizantrop z princípu. V skutočnosti je to práve naopak: jeho mizantropia je napodiv dôsledkom veľkej, celoživotnej lásky. „Pred ňou nebolo nič, a po nej nebude takisto nič," hovorí o svojej mŕtvej manželke Sonji. Vášnivá čitateľka a intelektuálka bola pre chlapca pochádzajúceho z prostých pomerov božstvom, ktoré k nemu zostúpilo rovno z neba. Spomienky na ňu lemujú súčasné dianie a dodávajú mu na živosti. Ale tak, ako v Oveho srdci sídli veľká láska, je v ňom miesto aj pre jednu veľkú nenávisť (teda okrem toho, že neznáša Volvo...): biele košele! Kravaťáci! Tí mu spoľahlivo zvýšia teplotu – ale aj to má, opäť, svoju históriu.

Muž menom Ove, román, ktorým švédsky spisovateľ Fredrik Backman zahájil svoju medzinárodnú slávu, je príbehom lásky na celý život a života plného mnohých tragédií. Ani jedna však nezanechala hlavného hrdinu tak zlomeného ako tá posledná – smrť jeho milovanej ženy. Keď sa to tak vezme, na jeho živote vlastne nie je NIČ smiešne. Ani on sám neberie NIČ s humorom, ba dokonca by sa dalo povedať, že zmysel pre humor je mu bytostne cudzí. Napriek tomu sa na jeho „odfajčoch" budete zabávať parádne.

Toto je príbeh, ktorý vás rozosmeje cez slzy a rozplače od smiechu. Skvelé dialógy a psychologicky dobre narysované postavy, ktorých vývoj (od frfľoša k chlapíkovi s „priveľkým srdcom") vďaka tomu pôsobí absolútne uveriteľne a ani trochu sentimentálne pateticky. Teraz si môžete pozrieť v kinách aj rovnako dobrý, ba výborný film Hannesa Holma, ktorý je adaptáciou Backmanovej knihy.

Daniel Kováčik

Naše hodnotenie: 9/10

Fredrik Backman: Muž menom OveFredrik Backman: Muž menom Ove
IKAR, 2016
336 strán
ISBN 978-80-551-4286-9

Prečítajte si ukážku z knihy Muž menom Ove tu.


Diskusia

Zanechať komentár