Trauma, z gréc. „rana“. John Boyne rozpráva o vojne a ranách na duši

Jana Mišúnová 18. mája 2017

John Boyne: Zostaň, kde si, a potom odíď John Boyne (zdroj: Writers Centre Norwich)

Alfie má narodeniny 28. júla. V deň, keď oslavuje päť rokov, vypukne prvá svetová vojna. Otec Alfiemu sľúbil, že neodíde bojovať, no hneď nasledujúci deň sľub poruší. O štyri roky neskôr Alfie netuší, kde jeho otec je. Myslí si, že je na špeciálnej tajnej misii. Raz, keď na stanici King's Cross čistí topánky, náhodou zazrie na papieroch vojenského doktora otcovo meno. Prekvapený a zmätený Alfie zistí, že jeho otec je v nemocnici, v špeciálnej nemocnici pre vojakov s nezvyčajnými ťažkosťami. Alfie sa rozhodne, že otca z toho čudného skľučujúceho miesta zachráni.

John Boyne sa po niekoľkých fantazijných knihách vrátil k písaniu historických románov pre deti, žánru, ktorý ho preslávil. Rovnako, ako som si obľúbila Chlapca v pruhovanom pyžame a Chlapca na vrchole hory, zamilovala som si aj knihu Zostaň, kde si, a potom odíď, ktorá sa zaoberá posttraumatickým šokom. Počas prvej svetovej vojny a po nej bolo mnoho mužov označených za zbabelcov kvôli ich reakcii na hrôzy, ktoré zažili v zákopoch. Boyne píše o tejto chorobe neuveriteľne dobre – nevyhýba sa popisom, ktoré by čitateľov mohli šokovať, ale pridáva k nim akúsi nežnosť tým, že všetko popisuje tak, ako to vníma malý Alfie.

John Boyne: Zostaň, kde si, a potom odíď (ukážka PDF)

Stiahnite si ukážku z knihy Zostaň, kde si, a potom odíď

Knihy od Johna BoyneaPríbeh však nie je len o posttraumatickom šoku. Zobrazuje i bežný život civilného obyvateľstva vo vojnovom Anglicku: odsuny Neangličanov späť do vlasti (napríklad do Rakúsko-Uhorska), zamestnanie žien a detí, ženské volebné právo, kontrola korešpondencie, biele pierka určené pre zbabelcov a plno ďalších drobností, vďaka ktorým kniha pôsobí realisticky.

Rovnako ako v predchádzajúcich knihách, ani v tejto autor nezabúda na jemný humor, ktorý je pre neho typický. Ideálnym príkladom je pasáž, kde Alfie zistí, že čistí topánky Davida Lloyda Georgea, britského premiéra.

Nechýbajú ani popisy, ktoré vás vtiahnu do deja, postavy, ktoré si zamilujete (alebo aj nie), nepredvídateľný koniec a hlboké posolstvo. Skrátka, je to ďalšia skvelá kniha od Johna Boyna!

Urobil som to z najlepšieho dôvodu na svete. Z lásky."

Rezultát: Možno by horeuvedený citát úplne stačil na zhrnutie celej knihy. Veď aký je lepší dôvod než láska? Príbeh je dobre vymyslený a ešte lepšie napísaný a plný zaujímavých myšlienok. Nie je len milý a hravý, ale i veľmi vážny a hlboký.

Jana Mišúnová


Naše hodnotenie: 10/10

Pre koho je kniha určená: Aj keď ide o detskú knihu, má čo povedať aj starším čitateľom. Odporúčam ju teda každému bez ohľadu na vek. Pre deti, ktoré sú vyspelejšie a vidia pod povrch vecí. Pre dospelých, v ktorých stále zostal kus dieťaťa.

John BoynePrečítajte si tiež:

Chlapík na vrchole spisovateľského umenia!


John Boyne: Zostaň, kde si, a potom odíďJohn Boyne: Zrodená z ohňa
Slovart, 2015
216 strán
ISBN 978-80-556-0999-7

Prečítajte si ukážku z knihy Zostaň, kde si, a potom odíď TU.


Diskusia

Zanechať komentár