Pripraviť sa – Pozooor... – Štart! Nová knižná séria zo sveta Tieňolovcov od Cassandry Clare stojí za to

Evi a Pepa 15. augusta 2017

Sedemnásťročná Emma Carstairsová je Tieňolovkyňa. Srdcom, dušou aj telom. Má svojho parabataia, Juliana Blackthorna, a po Temnej vojne pomerne spokojne žijú spolu v inštitúte v Los Angeles. To sa však zmení, keď sa nájde mŕtvola zabitá nadprirodzeným spôsobom. Vyzerá presne ako ten, ktorým prišli o život Emmini rodičia... Do Inštitútu prichádza delegácia férov. Žiada o odhalenie vraha a za odmenu ponúknu niečo, čo sa neodmieta.

Cassandra Clare: Polnočná dáma

Tak, a je tu ďalšia séria od Cassandry Clare zo sveta TieňolovcovTajomná temnota (v origináli The Dark Artifices). Ja som od nej skúsila každú z jej hlavných sérií, krátke príbehy som vynechala a to pre zjavné príčiny. Teda preto, lebo z Nástrojov smrteľníkov som prečítala len prvý diel, ktorý sa mi nepáčil. Pekelné stroje sa mi zasa naopak páčili veeeľmi a zhltla som celú sériu.

Preto ma celkom potešilo, keď sme sa stretli s postavami, ktoré vystupovali aj v predchádzajúcich knihách. Napokon, nová séria je v podstate sequelom k Nástrojom smrteľníkov, odohráva sa päť rokov po udalostiach z Mesta nebeského ohňa. Možno sa pýtate, či preto treba prečítať predchádzajúce diela vydané okolo tohto sveta. No... bolo by to fajn, lebo hoci nám v knihe Cassandra vysvetlí viac-menej všetko, niektoré veci sú lepšie, ak ich máte naštudované vopred. Ja som to vyriešila asi celkom šalamúnsky a Nástroje smrteľníkov som „dočítala" cez sumarizácie na internete :)

Cassandra Clare: Polnočná dáma (ukážka PDF)

Stiahnite si ukážku z knihy Polnočná dáma

Ak ste predchádzajúce knihy čítali, tak vás možno poteší kratší alebo dlhší návrat postáv Magnusa, Clary, Jacea, Tessy alebo Jema. Ak ste ich nečítali, tak vám aspoň okrajovo Cassandra tieto knihy predstaví. Vo svete Tieňolovcov (viac si o nich môžete, v angličtine, prečítať TU) sú to legendy, ktoré tento svet formovali a ak o nich neviete nič, je to ako nevedieť, kto bol James Potter v sérii Harryho Pottera...

„Je ľahšie zničiť lásku niekoho iného k tebe, ako zabiť svoju lásku k nemu."

Cassanda Clare (zdroj: http://cassandraclare.com)No dobre, ale späť ku knihe! Tak... poznáte ten pocit, keď dopredu dobre viete, ako sa má čo stať, aby to bolo dobré? Alebo keď presne viete, že teraz postava robí chybu? Alebo je doslova slepá k tomu, čo sa deje? Ja som to v knihe zažívala často. Žeby som toho mala načítaného už priveľa? Ale aby som pravdu povedala, kniha ma predsa len na niektorých miestach celkom príjemne prekvapila. Vedľajšiu zápletku, ktorá bude zrejme pozadím celej trilógie..., som síce odhalila jednoducho, no to hlavná, teda vraždy, to bolo teda niečo celkom iné! Pri pokuse o dolapenie vraha sa nedozvieme len to, kto ním je, ale pravdaže aj mnohé tajomstvá, ktoré svet Tieňolovcov skrýva. Rozuzlenie ma zanechalo s mierne pootvorenými ústami a zvrašteným obočím. Poviem len toľko: fakt prekvapilo!

Cassandra Clare: Mesto padrlých anjelov (Nástroje smrteľníkov 4) Cassandra Clare: Mesto stratených duší (Nástroje smrteľníkov 5) Cassandra Clare: Mesto nebeského ohňa (Nástroje smrteľníkov 6)

Spomenula som Los Angeles, no a ako to musí byť, Tieňolovci žijú v Inštitútoch. Ten v LA mi bol od začiatku oveľa sympatickejší ako ten v New Yorku, v ktorom žila Clary s Jaceom. A keď sme pri tých sympatiách, tak Emma > Clary. Neviem, čím to je. Ale je to tak. Ale ten Emmin parabatai Julian..., nuž, tu prichádzajú moje zmiešané pocity. Neviem. Veľmi sa mi nepáčil, nevedela som sa s ním stotožniť, bol taký očividný a pritom sa všetko snažil skrývať... Ale tieto pocity mám možno preto, lebo príbeh bol vyrozprávaný z viacerých uhlov – z pohľadu Emmy, Juliana, ale aj ich kamarátky z Mexika Cristiny a ďalších.

„Som Tieňolovkyňa. Žartujeme rýchlo a zomierame mladí."

Pozrite si tento "breathtaking" trailer ku knihe - takto by veru mohlo vyzerať filmové spracovanie (ak bude)

No a všetky tieto aspekty dávajú dokopy moje rozhodnutie – chcem pokračovanie! Neodradila ma ani dĺžka knihy a verte tomu, že bola dlhá dosť. Môžu za to miestami príliš rozvláčne opisy a zbytočné vety. Dalo sa to aj inak, no Cassandra sa rozhodla takto. Budeme jej to vyčítať? Tentoraz asi veľmi nie.

Evi a Pepa / jednoducho KNIHY

Naše hodnotenie
Naše hodnotenie: 8/10.

Koho kniha zaujme? Knihu odporúčam samozrejme najmä fanúšikom Tieňoloveckej ságy, priaznivcom fantasy a paranormálnych kníh, najmä dievčatám, no myslím, že aj chlapci si tu nájdu to svoje. Odporúčam vyskúšať aj v prípade, že iné knihy od autorky vás nechytili, tak ako ani mňa :)

Cassandra Clare: Polnočná dámaCassandra Clare: Polnočná dáma
Slovart, 2017
584 strán
ISBN 978-80-556-2591-1

Prečítajte si ukážku z knihy Polnočná dáma TU.

Cassandra Clare: Polnočná dáma


Diskusia

Zanechať komentár