Dominik Dán: ​„Bolo príjemné teplé marcové ráno. Ako stvorené na vraždu..."

Daniel Kovacik 11. júla 2017

Niektorí majú to obdobie ešte v živej pamäti, niektorí si ho pamätajú z detstva. Po páde železnej opony a nežnej fatamorgáne... pardon, revolúcii, sa ku nám dostalo všetko možné i nemožné. Hlavne, že to bolo zo Západu. Lacné i drahé, šuštáky aj mercedesy, coca cola a kaviár. Na ulici, v stánkoch, na tržniciach sa šmelilo jedna radosť. Ľudia boli ako nadržaní. Chceli vyskúšať všetko, čo bolo dosiaľ zakázané...

Dominik Dán - Bestseler pod slnečníkomNeprehliadnite. Dominik Dán na Magio pláži!

Dvadsiata štvrtá „dánovka" je na svete a ešte čerstvá! Exkluzívna ochutnávka z nového prípadu kráľa slovenskej detektívky na Magio pláži.

Štátna lotéria s jagavými dvojcifernými miliónmi, nočné mesto, západná hudba, diskotéky a – sexshopy vyrastajúce ako huby po daždi. A tiež celkom nový fenomén: video. Porno. Hanbaté obrázky útočiace na desaťročia potláčané chúťky počestných obyvateľov. A tam, kde je dopyt, je prirodzene aj ponuka. Človek by neveril, odkiaľ sa všetok ten tovar odrazu vzal (samozrejme, z Číny :).

„Ono je to s tým sexom tak, že trtkal by každý, aj lízal, aj fajčil, aj iní veci, ale v našej kultúre sa o tom veľmi nehovorí. Sme hanblivý národ, možno náboženské predsudky, možno mentalita, možno..."

„Sexshop sa mi zdal štýlový. Vražda v sexshope, to znie ako vražda v Orient Exprese."

Dominik Dán: Korene zlaLenže kto chce v novom, demokratickom prostredí slobodne podnikať, potrebuje ochranu. Ochotne ju ponúkajú širokoplecí páni v drahých oblekoch hovoriaci si bezpečnostná služba. Že vy nijakú bezpečnostnú službu nepotrebujete? Ale áno, potrebujete, veru potrebujete! Aby vás ochránila pred ňou samotnou... Čím viac podnikateľ prosperuje, tým je takáto ochrana drahšia. Až si ju napokon jedného dňa nemôže už viac dovoliť vôbec a podnik – donedávna prosperujúci hotel, reštauráciu či hudobný klub – pod cenu predá. Že komu? Nuž, v médiách sa im od istého času hovorí „biele kone". Ale za nimi cválajú nezadržateľne vpred iné, čierne ako smrť.

Dominik Dán: KOrene zla (ukážka PDF)

Stiahnite si ukážku z knihy Korene zla

Korene zla – toho zla, o ktorom všetci vieme, že má korene vrastené pekne hlboko v politike, súdnictve ba i v polícii (!) – priamo nadväzujú na predošlý Dánov prípad Smrti na druhom brehu (ba dalo by sa dokonca povedať, že ide o pokračovanie toho istého príbehu; delí ich len pár dní). No ešte kým sa „zlo" stihlo zakoreniť, začínalo na ulici, klasickými a dobre známymi výpalníckymi praktikami. Viktor Prajs, jeden z Krauzovej partie z detstva, si to v minulej časti odskákal a bojuje o život. Tibor Hakl, ktorý sa ho chce zbaviť a rozdeliť si mesto s Bossom, sa ukrýva, no nie nadlho. A Boss, alias Miroslav Stehlík, ten o žiadnej dohode nechce ani počuť...

„Korec si zobral pero, do poznámkového zošita si zapísal:
Miroslav Stehlík
Tibor Hakl
Malý Pavúk.
Normálne nepil, no teraz si znova nalial."

Opäť je tu téma pochybných, morálne sporných kontaktov s podsvetím, s ktorého čelnými predstaviteľmi Richard Krauz vyrastal na jednom sídlisku. Ako sa k nim postaví? Dohodnúť sa alebo im nekompromisne šliapať po krku? Ak by sa zlí chlapci kántrili iba medzi sebou navzájom, tak nech sa. No také jednoduché to veru nebude. Už sa totiž nezabíja iba na druhom brehu, už sa zabíja aj na tom našom. V ich policajnom rajóne! Nemyslí sa tým však iba geografia, ale aj prekročenie hranice medzi podsvetím a svetom obyčajných, slušných a (viac-menej) nevinných ľudí. Počestných občanov s podnikateľskými ambíciami. Do gangsterského súkolia sa totiž, dobrovoľne alebo nasilu, dostáva aj čoraz viac „civilistov".

Dán, ako inak, opäť nesklamal!! Jeho detektívne romány sú dokonca čoraz malebnejším obrazom našej historickej skúsenosti. Ako píše v úvode každej svojej knihy, možno parafrázujúc ironický dôvetok v novele Heinricha Bölla Stratená česť Kataríny Blumovej, „mesto, príbeh a všetky osoby v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť so skutočnými udalosťami je čisto náhodná, hoci niekomu sa môžu zdať akési povedomé..." Dán je totiž iní ako väčšina detektívkarov, hoci aj pochádzajúcich z profesionálneho prostredia (Jorn Lier Horst, Joseph Wambaugh). Nie je to len špecifikum národnej blízkosti, to, že píše o našej nedávnej lokálnej, dobre ohmatanej minulosti. Ide najmä o to, že píše, akokoľvek zaobalane, o reálnych prípadoch, ktoré sa v nejakej podobe (samozrejme, veľa vecí je dofabulovaných a zdramatizovaných...) naozaj odohrali.

„Doktor sa zhlboka nadýchol. Čerstvý hnilobný zápach mu robil evidentne dobre, cítil sa ako ryba vo vode."

Opäť môžeme len konštatovať zjavné: ide o procedurálnu vyšetrovačku (čiže žiadne poirotovské zámlky, čitateľ sleduje a vyhodnocuje stopu po stope spolu s kriminalistami). Detailný vhľad do mravenčej detektívnej práce a najmä jej psychológie, presne vykreslené vzťahy v mafiánskej subkultúre či vzťahy medzi ňou a políciou. Čiže všetko to, na čo sme u Dána zvyknutí a čo na ňom milujeme! Vrátane nenapodobiteľného, autentického policajného humoru a „chlapáckeho" doberania medzi parťákmi, ktorí si takto ventilujú všadeprítomné napätie.

Korene zla Dominik Dán

Rezultát: Kritika (k inej jeho knihe), že Dán „chvíľami stráca zmysel pre tempo a utápa sa v detailoch vyšetrovacích metód" jednoducho nesedí, aj keď je pravda, že štruktúru príbehov často nevytvára iba a ani primárne vyšetrovanie prípadu, rozprávanie sa neraz sústredí aj rôzne akoby bočné, vedľajšie podružnosti, ktoré sa ale nakoniec ukážu nielen ako výstižná ilustrácia dobovej atmosféry, ale aj ako kľúčové skutočnosti pre prípad samotný... Alebo viacero prípadov. Takže, nie. S Dánom sa skrátka a dobre nudiť nemôžete, absolútne vylúčené!

Daniel Kováčik

Naše hodnotenie
Naše hodnotenie: 10/10

Dominik Dán: Korene zlaDominik Dán: Korene zla

Slovart, 2017
300 strán
ISBN 978-80-556-2783-0

Prečítajte si ukážku z knihy Korene zla TU.

DánovkyPozrite si, ktoré "dánovky" ste ešte nečítali

Prehľad detektívnych príbehov Dominika Dána podľa jednotlivých časových období.


Diskusia

Zanechať komentár