Paula Semoková po šiestykrát – a tentoraz už naozaj naposledy?

Jana Mišúnová 30. decembra 2016

Paula Semoková sa práve vrátila z Austrálie. Teraz sa musí rozhodnúť nielen pre krajinu, v ktorej bude žiť, ale aj pre toho správneho muža. Bude to Ind Vilas, s ktorým sa zblížila v Astrálii, alebo Lukáš, jej stará láska? Počas jej rozhodovania sa misky váh nakláňajú raz na jednu, raz na druhú stranu, no nakoniec sa dozvie niečo, čo ju donúti zostať na Slovensku…

Zuzka Šulajová: Džínsový denník 6Knihy od Zuzky Šulajovej

Prvý Džínsový denník vyšiel v roku 2007 a zo Zuzky Šulajovej spravil najobľúbenejšiu spisovateľku kníh o mladých a pre mladých. Aj keď neplánovala napísať pokračovanie, ďalšie diely si čitatelia doslova vyprosili. Po treťom pokračovaní a Džínsovom denníku Lukášovými očami sa zdalo, že už je koniec, no opäť zasiahli čitatelia, a tak tu máme ďalšie tri pokračovania. Aké je to šieste, už naozaj posledné?

Trochu iné. Zatiaľ čo v predchádzajúcich Denníky sa nachádzajú zápisky zo skoro každého dňa, v tejto časti medzi nimi často prebehne dlhšie časové obdobie, niekedy aj pár mesiacov alebo rokov. Aj keď vďaka tomu denník pokrýva dlhé časové obdobie (až do Pauliných sedemdesiatich piatich narodenín), nevýhodou zostáva, že k novým postavám si čitateľ nevytvorí takmer nijaký vzťah. To sa týka najmä detí jednotlivých postáv. Tých navyše bolo tak veľa, že som strácala prehľad, ktoré je koho. Okrem toho sa tieto deti medzi sebou vzájomne popárovali rovnako, ako predtým všetci Paulini známi, takže sa z nich všetkých stala jedna veľká rodina, čo ubralo príbehu na reálnosti, rovnako ako Paulin dokonalý manželský život.

Čo oceňujem, je to, že príbeh môžeme sledovať ako z pohľadu Pauly, tak z pohľadu Lukáša. Vďaka tomu je ucelenejší. V druhej polovici knihy sa objavujú aj zápisky Liny, Paulinej dcéry. Nie je ich veľa, ale páči sa mi, že viem, ako Paulu vníma jej dcéra. Možno by bolo lepšie, keby bol Linin denník rozsiahlejší a vyšiel ako samostatná kniha, ale funguje aj ako dobré doplnenie denníka Pauly.

Štýl písania sa od predošlých dielov takmer vôbec nelíši, čo môžeme vnímať ako negatívum (predsa len, Paula dospieva a starne, tak by sa mal meniť aj jej štýl písania a pohľad na život), ale aj ako pozitívum (príbeh je stále podaný s typickým nadhľadom a humorom).

Knihu hodnotím kladne, rovnako, ako celú sériu, ktorá je prvou slovenskou sériou písanou denníkovou formou, a preto je zaujímavým prínosom do našej literatúry.

Jana MišúnováNaše hodnotenie
: 6/10

Rezultát

Pre koho je kniha určená: Pre milovníkov tejto série je, samozrejme, nutnosťou. Ďalej by som ju odporučila čitateľkám, ktoré majú rady nenáročné, oddychové čítanie a šťastné konce.

Zuzana Šulajová: Džínsový denník 6Zuzka Šulajová: Džínsový denník 6
Slovenský spisovateľ, 2016
624 strán
ISBN 978-80-220-1905-7

Prečítajte si ukážku z knihy Džínsový denník 6 tu.


Diskusia

Zanechať komentár