Antiutópia s maskou Apollóna. Budúcnosť Dmitryja Glukhovskeho

Marek Kováčik 27. marca 2017

„Jeho život netrval déle než jeden stupeň ukazované hodnoty, jednu tři sta šedesátinu otočky. K čemu s nesmírnou pečlivostí propočítat sílu sebemenších pérek nebo seřídit chod miniaturních ozubených koleček, když víte, že vaše existence na této planete (...) se vejde do jedné tří set šedesátiny toho ciferníku? Na co vyvíjet mechanismus, který vám bude připomínat vlastní pomíjivost a každého smrtelníka, který na něj pohlédne, nutně poníží? I kdyby některý z hodinářových současníků stanul před těmito hodinami poprvé jako malé dítě a naposledy se kolem nich belhal jako stářím sešlý kmet, nezpozoroval by na ciferníku žádnou změnu."

Kto by ešte tvrdil, že moderná sci-fi nepatrí do tzv. vážnej literatúry, hlboko podceňuje vplyv neustále sa meniacej ľudskej spoločnosti na život jednotlivca. Dobrým príkladom sú antiutopické romány z pera Georgea Orwela či Raya Bradburyho. Chcete napr. lepšie pochopiť double-think z románu 1984? Tak potom je pre vás Budúcnosť od Dmitryja Glukhovského, autora úspešnej trilógie Metro, (už sme o nej písali aj na našom blogu) takmer povinnou jazdou. Ide totiž o mnohovrstevné temné filozofické dielo napísané svižným moderným jazykom, kde sa akcia stáva plnohodnotnou súčasťou myšlienky. Od štartu po cieľ prejdete peklom, očistcom aj rajom, tak ako v Danteho Božskej komédii, len akosi opačným smerom.

Dmitry Glukhovksky: Budúcnosť

Jan Nachtigall 2T je chovancom „detského domova", pretože jeho rodičia sú zločinci. Chceli viesť plnohodnotný rodinný život v estrémne preľudnenej Európskej spoločnosti (len na ilustráciu: 120 mld. obyvateľov...), kde môže takmer každý dosiahnuť nesmrteľnosť. Za to však musí jeden z rodičov zaplatiť skrátením svojho vlastného života. No najväčšiu cenu zaplatí samotný Jan. V internáte bez okien a možnosti úniku z neho vychovajú surovca, tvrďasa, člena komanda Nesmrteľných, ktorého zamestnaním bude odoberanie nezákonne narodených detí ich rodičom. Tak ako sa to stalo jeho mame. Tak ako sa to stalo jemu.

„Tak sis aspoň měla vzít pilule! Co ti pro všechno na světě tak strašlivě moc chybělo? (...) Žij normální život! Celý svět je ti otevřený! Všichni chlapi jsou tvoji! Na co bezpodmínečně potřebuješ tuhle opici?"

Dmitry Glukhovsky - Photo by Alexander SavinKaždý, kto sa v Novej Európe narodí, má právo na nesmrťeľnosť (zaisťuje ju strana Nesmrteľnosti, vládnúca už stovky rokov). Koľko z nás by však bolo ochotných zaplatiť vlastným životom za život svojho dieťaťa? Možno nie málo, ale má to háčik. Či skôr, hneď niekoľko. „Vůbec nejde o to, že musíš za svoje dítě obětovat mládí! Hlavní je to, že zemřeš, než to dítě stačí dospět! Že ho necháš na holičkách. (...) my, vaše děti, jsme trestáni za vaši chlípnost – nebo jak tomu s oblibou říkáte: za lásku!"

Janov život v obytnej kocke asi 2x2 metre, sa má zmeniť vo chvíli, keď ho senátor Erich Schreyer najme na pokútnu akciu. Má sa zbaviť teroristu Rocamoru z odbojovej strany Života. Rocamorova priateľka je naviac tehotná, takže prípad beztak patrí pod komando Nesmrteľných. Všetko by malo prebehnúť bez problémov, ale akcia sa zvrtne. Rocamora unikne a jeho tehotná priateľka Annelia, je komandom znásilnená. Jan ju zachráni a to je zlomom v jeho živote, nie však takým, aký očakával.

Budúcnosť je strhujúcim príbehom o spoločnosti, v ktorej sa neumiera a všetci ostávajú navždy mladí a krásni. Spoločnosti, v ktorej je dieťa, starec, alebo boh niečo hnusné. „Před třemi staletími vyrůstaly tematické zábavní parky jako houby po dešti a brzy měly víc návštěvníků než pobočky Vatikánu. Avšak o něco později Mickey i Vatikán ztratili své zákazníky: Věřící dostali rozum a děti vymřely." Je tiež príbehom o spoločnosti, kde má večná láska úplne nový význam. „Dříve se říkalo: láska se daruje, tělo se prodává. Naopak dnes se milostným aktem nic neztrácí. Naše těla jsou věčná, tření jim nemůže nijak ublížit, už nemusíme dlouho přemýšlet." A je takisto príbehom o rodičovskej láske a o detskej nenávisti vo svete, kde rodiny nemôžu existovať.

V texte sa striedajú rýchle a pomalšie tempá, čo prirodzene nahráva napätiu. Každá z kapitol je až do konca otvorená a nie je jasné, ako skončí. Pomalší rozbeh ide na vrub zoznamovaniu sa so svetom okolo roku 2350. Glukhovsky nejde za každú cenu čitateľovi naproti, aby mu už zo začiatku odhalil všetky karty. Dialógy sú pritom zaujímavo popretkávané dlhšími úvahami a rozprávačovými myšlienkami, no ani na chvíľu nenudia, práve naopak. Zaujímavým prvkom je aj vynechanie niektorých dejových úsekov, ktoré si následne čitateľ doplní sám na základe určitých náznakov a styčných bodov. Vzniká tak zaujímavá mozaika udalostí, kde nikdy nie je celkom jasné, ktorá dejová linka je už definitívne ukončená, a ktorá ešte len čaká na svoje uzavretie.

Dmitry Glukhovksy BuducnostDmitry Glikhovksy: Metro 33Glukhovsky: Metro 34Glokhovsky: Metro 35

Glukhovsky: Poviedky o RuskuGlukhovsky: Sumrak

„Neplodná – to znamená věčně mladá, věčně krásná a věčně zdravá. Jistě, za všechno se platí. Ale může být nesmrtenost vůbec ještě levnější?"

Myšlienkovo ide o knižku neobyčajne bohatú, preto sa ťažko hodnotí a zovšeobecňuje. Hlavný hrdina je tragická postava. Prechádza naivitou, zmätkom i radikálnu premenou. „Chtějí tě zlomit. Ale co když jsi gumový? Vezmeš zkrátka své pravé Já a ukryješ ho v registrovaném Já. (...) Víš, systém je pouze tak dlouho stabilní, dokud v něj všichni věří. Proto se mocipáni nejvíc obávají toho, že lidé o něm jednou začnou přemýšlet."

Ale ani zďaleka to nie je kniha len o jednom človeku. Pohľadom radového vojaka Glukhovský rozvíja zápletku vzostupu priebojného politika, ukazuje prehnitú spoločnosť zakonzervovanú na večné veky ako mucha v jantári, ale hlavne, rozoberá lásku ako jednotu. Milenec, muž, otec, matka, žena, sexuálny objekt, plod, dieťa, šťastie aj utrpenie vystupujú v nesmrteľnej jednotne. Akú cenu sme ochotní zaplatiť za nesmrteľnosť? Budúcnosť je výnimočné dielo, ktoré vo vás ostane dlho nielen pre strhujúci príbeh, ale hlavne preto, ako hlboko preniká do nás samotných. Ponúka príbeh o najvnútornejšej ľudskej prirodzenosti, ktorú ani nesmrteľnosť nezmení.

Marek Kováčik


Naše hodnotenie: 8/10

Rezultát: Majstrovské dielo sci-fi, o ktorom sa ťažko hovorí, ale ktoré sa skvelo číta. Pretože hovorí samo za seba.

Koho môže kniha zaujať: Fanúšikov kvalitnej dystópie, myšlienkovo zaujímavého sci-fi zameraného na medziľudské vzťahy a celospoločenské problémy.

Dmitry Glukhovsky: BudúcnosťDmitrij Glukhovsky: Budúcnosť
IKAR, 2015
544 strán
ISBN 978-80-551-4201-2


Diskusia

Zanechať komentár