Špeciálny obojok s GPS

Boxu.sk 8. decembra 2017

Čoraz viac sa dnes začína hovoriť o internete vecí (internet of things alebo aj IoT) a inteligentných zariadeniach. Onedlho budeme mať inteligentné chladničky, kuchynské drezy a zaváraninové poháre (niektoré z nich možno aj inteligentnejšie ako ich majitelia...). Kde sa vám to ale všetko naozaj môže zísť? Objavili sme jedno zaujímavé zariadenie, ktoré IoT približuje ľudskej reči – a vlastne ešte viac tej zvieracej.

Podľa výskumu ASPCA (Americká spoločnosť pre prevenciu krutosti na zvieratách) až 14% domácich zvierat sa stratí a takmer žiadne z nich sa už nevráti naspäť domov. Existuje niekoľko spôsobov, ako tomu zabrániť. Tým zrejme najdrastickejším je nechať psa zatvoreného v dome či nedajbože vo voliére. Prípadne s ním môžete byť vonku neustále v kontakte – kto by však na to mal dostatok času, že áno? Elegantným riešením, s ktorým prišla digitálna spoločnosť Mishiko, je špeciálny obojok s GPS lokalizáciou.

Psi boli vždy súčasťou môjho života," hovorí Matúš Horák, generálny riaditeľ spoločnosti. „V rodine sme ich chovali asi od mojich troch rokov. Viem z vlastnej skúsenosti, aká bolestná skúsenosť je strata vášho domáceho miláčika – sám som to zažil. Pes je prosto členom rodiny. A to bol jeden z dôvodov, prečo som ako hrdý majiteľ troch zlatých retríverov začal pred niekoľkými rokmi hľadať riešenie, ako sa o nich lepšie postarať. Lenže dlho som nenachádzal žiadne, ktoré by bolo vyhovujúce." Ako chovateľ a zároveň vášnivý športovec mal Matúš záujem nielen o sledovacie zariadenie, ale skôr o all-in-one riešenie, ktoré by mu okrem sledovania aktivity svojich psov umožnilo aj stretávať sa s inými majiteľmi psov v okolí a zdieľať s nimi svoje skúsenosti.

Pod japonsky znejúcou značkou Mishiko sa ukrýva technologická platforma pre celý rad prémiových IoT prístrojov. Avšak práve GPS obojok je pre firmu akousi vlajkovou loďou. Veď i v samotnom názve firmy majú prsty (či labky...) najlepší priatelia človeka: „Misha" bola totiž práve prezývka Matúšovho strateného psa.

Mishiko ukazuje polohu vášho miláčika v aplikácii na smartfóne. Absolútne jednoduché! Ak sa vám pes náhodou stratí z dohľadu a nereaguje ani na zavolanie, aplikácia vám oznámi presnú polohu obojka. Dosahuje presnosť až do 4 metrov a sledovacie zariadenie používa tri geo-lokačné systémy súčasne: GPS, GLONASS a LBS. A okrem toho vám globálna SIM karta umožní monitorovať vaše domáce zvieratko kdekoľvek v Európe či USA. Žiaden dátový roaming – so svojim miláčikom môžete cestovať bez obmedzení.

A čo zdravie môjho psa...?

Pre nás psíčkarov je to smutná no pravdivá realita. Obezita je pre psa v domácnosti najčastejším problémom a to problémom dosť závažným. V dôsledku obezity a nedostatku aktivity sa totiž u vášho psa skracuje život až o 2 roky (podľa výskumu APOP). Odborníci z tímu Mishiko vyvinuli algoritmus výpočtu optimálnej dennej aktivity vášho psa (tzv. fitness formula). Po sérii testov a konzultácií s veterinármi, profesionálnymi kynológmi a rehabilitačnými klinikami zhromaždili údaje o špecifikách viac než 600 rôznych plemien (ako napr. moloss, pracovné, poľovnícke, spoločenské, záprahové apod.) a stanovili odporúčaný počet krokov, ktoré by vás psík mal denne absolvovať. Vychádzali pritom zo štandardov FCI (Medzinárodnej kynologickej federácie) ako aj lokálnych klubov chovateľov psov, a pre zvýšenie presnosti pridali do vzorca aj dodatočné koeficienty, ktoré berú do úvahy hmotnosť, pohlavie a vek psa.

Vďaka tomu vám obojok poskytne pravdepodobne najpresnejší možný prehľad o tom, koľko pohybu počas dňa váš pes spravil a či mal vzhľadom na svoje špecifické potreby dostatok fyzickej aktivity.

Najlepšie na tom je, že na vylepšovaní algoritmu pracujú vo firme prakticky permanentne a výsledky si môžete zadarmo stiahnuť pri každom automatickom update zariadenia. Zariadenie je vhodné pre psov najrôznejších plemien, od malých (s hmotnosťou od 5 kg) až po veľkých. Fitness-funkcia je určená pre psov starších ako 1 rok, pri mladších môžete naďalej využívať funkciu GPS trackera.

Aplikujte lásku k vášmu štvornohému miláčikovi

Každé šikovné zariadenie má dnes samozrejme aj svoju mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej môžete využívať všemožné dátové funkcie či komunikovať s ostatnými užívateľmi. Výhodou je okrem iného to, že prostredníctvom sústavného vývoja aplikácie máte nové funkcie a vylepšenia k dispozícii okamžite „over the air" spolu s aktualizáciou zariadenia.

S aplikáciou pre GPS obojok Mishiko (k dispozícii je zadarmo pre Apple i Android) máte navyše prístup k všetkým informáciám o vašom domácom miláčikovi aj s históriou: aktuálna poloha a denná aktivita, počet krokov a splnené ciele, denník prechádzok, sumárne štatistiky za mesiac či rok, osobné rekordy, ale aj kalendár zaujímavých udalostí vo Vašom okolí resp. vo svete. To všetko na jednom mieste a rýchlo dostupné. Aplikácia je vybavená funkciou «Inteligentný plot» (Geofence): ak pes prekročí vami určené hranice, príde vám na váš telefón push-upozornenie. Čo je naozaj skvelé, obojok je vodotesný, takže váš pes sa s ním môže pokojne zabávať aj vo vode! V hĺbke do 1 metra vydrží až 30 minút. Zlé počasie, dážď ani búrka nie sú až taký problém (aj keď ako sa hovorí, do takého nečasu by ani psa nevyhnal...)

Nastavte si tréningové ciele pre vášho domáceho maznáčika – a môžete sa podeliť o jeho progres s priateľmi na sociálnych sieťach. Ten podvraťák si predsa trochu popularity zaslúži, no nie?Diskusia

Zanechať komentár