Učňøvské røky Williama Wistinga. Nøri majú nielen Joa, ale aj Jørna

Evi a Pepa / jednoducho KNIHY 25. mája 2017

Jørn Lier Horst: Súmrak

„Rád by som vás požiadal, aby ste mi pomohli vyriešiť takmer storočnú kriminálnu hádanku."

V poradí 11. diel série s Williamom Wistingom nás privádza na začiatok jeho kariéry. V tom čase bol Wisting len radový zamestnanec polície. Náhoda chce, že začne skúmať staré auto, na ktorom nájde stopy po guľkách. Wistingovi sa takto podarí vyriešiť nejeden prípad...

Na úvod treba povedať, že dejovo ide vlastne o prvý diel, pretože inak by som sa do deja asi ani nedostala. Z jedenástich dielov totiž nie sú preložené všetky. Dáva vám to zmysel? Mne veľmi nie, ale o niektorých podivnostiach s prekladom u vydavateľstiev sme už písali inde. Nebudeme však teraz zasahovať do politiky vydavateľstiev, toto je predsa len recenzia.

„Páčilo sa mu to: drobnými krôčikmi sa približoval k odpovediam na otázky. V tom spočívala podstata vyšetrovania."

Jorn Lier Horst: Súmrak (ukážka PDF)

Stiahnite si ukážku z knihy Súmrak

Vďaka tomu, že je to teda prequel, čiže príbeh odohrávajúci sa dejovo ešte pred tými, ktoré už čitateľ pozná, nemáte až taký problém so vstupom do deja, všetky postavy sú dostatočne predstavené, čo je pekný bonus. Vďaka „nesbovkám" som bola už zvyknutá aj na tie severské mená, ale predsa len, to, že mi 15x zopakovali jeden názov neznamená, že viem presne, o čo ide. Tým chcem poukázať na to, že na môj vkus autor zahrnul priveľa podrobností, čo sa týka názvov. V typickej americkej literatúre sa tomu autori vyhýbajú, možno preto, aby ich značky nezažalovali. Samozrejme, sme v Nórsku a nie v USA, takže štýl písania je iný, ale možno by nebolo od veci spraviť pár kompromisov.

„Pri vyšetrovaní ide o to, nanovo poskladať minulosť."

Spomenula som Nesba. Nuž, s Nesbovým Harrym Holeom (nedávno sme písali o jeho „krvilačnej" novinke") sa táto kniha (a asi ani séria) nemôže rovnať, oproti tomu je to taká rozprávka. To môže však byť výhoda pre tých, ktorí príliš neobľubujú naturalistické Nesbove opisy.

Trošku sa mi nepáčilo, že som nevedela, v akom období sa motáme. Jasné, na začiatku bolo, že „Pred 33 rokmi", ale... Sme v 40. rokoch? 50.? 60.? Nakoniec sme boli v... doteraz neviem presne, ale tuším 80.? Dá sa povedať, že to Horst „zaonačil" tak, aby sa to nedalo presne určiť, nehovorilo sa o mobiloch, ani o ultramoderných autách, ale bola z toho cítiť minulosť.

Nesbov SmädPrečítajte si tiež:

Kto je lovec a kto lovná zver? Harry Hole je späť


„Premýšľal, ako sa vážne a dramatické udalosti rýchlo stávajú len suchými faktami na formulári."

Tým chcem povedať, že dej bol uveriteľný a celkovo sa kniha ľahko čítala (v porovnaní s Nesbom, kde to násilie trošku sťažuje dej). Ak máte chuť vstúpiť do krimi, tak to je určite lepší úvod ako Nesbo. Ak nie ste teda ako ja, kto sa vrhne do všetkého po hlave a to rovno na tú strašidelnejšiu stranu.

Jørn Lier Horst: Súmrak Jørn Lier Horst: Šarha Jørn Lier Horst: Až na samé dno Jørn Lier Horst: Zaslepenosť

Aby som to zhrnula, táto kniha nebola nejaký veľký zázrak, ktorý by spravil dieru do sveta (aspoň do toho môjho), no je to kniha, po ktorej by som znovu siahla, keby som hľadala napríklad osviežujúce čítanie na pláž.

Evi a Pepa / jednoducho KNIHY

Naše hodnotenie
Naše hodnotenie: 6/10

Jørn Lier Horst: Na zimu zatvorené Jørn Lier Horst: Jaskynný muž Jørn Lier Horst: Na zimu zavřenoJørn Lier Horst: Poľovné psy Jørn Lier Horst: Honicí psi

Komu je kniha určená: Samozrejme, že fanúšikom detektívok a severského krimi. Ale aj tým citlivejším z nás, ako som už naznačila, teda tým, ktorí sa nevedeli prebojovať Nesbom. Knihu odporúčam aj tým, ktorí nečítali predchádzajúce diely (aj keď by to asi bolo vhodnejšie, keď to tak autor zamýšľal).

Jørn Lier Horst: SúmrakJørn Lier Horst: Súmrak
Premedia, 2017
200 strán
ISBN 978-80-8159-485-4

Prečítajte si ukážku z knihy Súmrak tu.

Jørn Lier Horst: SúmrakDiskusia

Zanechať komentár