Hra o drony: vyhráva najlepší, bavia sa všetci

Boxu.sk 4. júla 2017

V poslednom čase sa s tými dronmi doslova vrece roztrhlo. Letúň bez pilota riadený na diaľku a pôvodne slúžiaci pri vojenských misiách sa dnes skloňuje vo všetkých pádoch (občas aj nespisovne...). Dron sem, dron tam – írečitou slovenčinou povedané: „na kieho drôna"?

Vedeli ste napríklad, že slovo „drone" v angličtine znamená bzučať, hučať (podobne ako „dröhnen" v nemčine)? To sedí, že? Ale takisto pomenúva trúda, čiže lenivého včelieho samčeka, ktorý je charakteristický práve nízkofrekvenčným bzučaním. A okrem toho je „dron" aj všeličo iné: napríklad robot zo Star Wars a vesmírna loď v Star Treku, člen klubu Drone v románoch P. G. Wodehousea, či inteligentný stroj v space opere The Culture spisovateľa Iaina M. Banksa...

Skrátka, dron je všade. No predovšetkým ide o cenovo čoraz dostupnejší zdroj zábavy! Len nedávno sa napríklad letecké zábery dali nasnímať iba z lietadla či helikoptéry, čo nebolo práve najlacnejšie. V súčasnosti stačí pripevniť kvalitnú kamerku na dron (áno, vzor dub...), a môžete si vychutnať video či fotky z omnoho väčšej blízkosti. Čo je skvelé pri vizuálne zaujímavých športoch ako akrobatické lyžovanie či motocross.

Hra o drónySúťažte s nami

Hrajte o skvelé ceny. Fantastická zábava s dronmi pre celú rodinu


Ďalšiu výzvu predstavuje automatizované doručovanie zásielok. Objednáte si tovar cez internet, systém vašu objednávku spracuje a na základe údajov o vašom bydlisku vyšle dron s balíkom. Celý proces by mohol byť kompletne bez ľudského zásahu, čo vzbudzuje nemalé obavy z masovej nezamestnanosti. Nuž ale, pokrok nezastavíš! Svetová jednotka v online predaji Amazon hovorí o zasielaní tovaru pomocou dronov už od roku 2013 a v polovici decembra minulého roka pokusne doručil prvý balík. „Drone delivery" okrem toho testuje aj internetový gigant Google, český Mall.cz a skromne priznávame, že na Slovensku aj náš internetový obchodík boxu.sk. Ten priniesol na náš trh aj dve cenovo dostupné lietajúce hračky od americkej technologickej firmy Oregon, s ktorými sa môže zabaviť celá rodina.

Fighter drony Oregon Fighter drony Oregon

Pozrite sa na svet zhora!

Precízne spracovanie, uninikátny vetru-odolný dizajn, 2.4GHz digitálny diaľkový ovládač: s lietajúcim dronom FlyFrog TG511 vybaveným kamerou a slotom pre pamäťovú SD kartu sa stanete pilotom a kameramanom zároveň. Štvorkanálové riadenie a gyroskop so šiestimi osami zabezpečujú slušnú stabilitu dokonca aj v silnejšom vetre, joystickom manévrujete smerom nahor/nadol, doľava/doprava i dopredu/dozadu, a takisto otáčanie okolo zvislej osi. Dron je vhodný aj do interiéru, avšak vzhľadom na rozmery (190 x 48 x 88mm) sa predsa len hodí viac na vonkajšie lietanie.

Hoci dosah diaľkového ovládača by mal byť až do 30 metrov, výrobca neodporúča lietať privysoko. Do 20 metrov je to ešte rozumné, no aj na túto výšku sa asi neodvážite na prvú. Pilotovanie tejto vecičky je totiž pre začiatočníka spočiatku dosť oriešok. Vyžaduje si istú zručnosť a citlivosť pri ovládaní, príliš zbrklý pohyb páčkou môže spôsobiť „haváriu". Takže jediná rada znie: trénovať, trénovať a zasa trénovať! Našťastie, vďaka pevnej konštrukcii a vysokej kvalite použitých materiálov má letúň prekvapivo pevné telo odolné voči pádom či nárazom o steny a iné prekážky, a pristávacia klzná lišta zabezpečí pomerne hladké pristátie.

Nastavte rýchlosť, vystúpajte do výšky, a nahrajte parádne video! Ak vám stroj vo vzduchu driftuje, aspoň sa naučíte hladko pristávať...

A najlepší bojový pilot je...

Druhú novinku od Oregonu reprezentuje duo bojových mini-dronov na diaľkové ovládanie, ktoré uspokoja všetkých súťaže-chtivých. Vďaka tejto hračke si užijete leteckú zábavu priamo vo vašej obývačke, kuchyni, spálni, kúpeľni, záhrade alebo hoci aj na WC... Ku každému dostanete RC-čko a neľútostné vzdušné súboje sa môžu začať! Bojujúce stroje vysielajú na svojho protivníka laserové strely a každý presný zásah zoberie protivníkovi 30% „života". Po troch zásahoch je jeho dron zničený a vy vyhrávate. Letecké súboje proste nikdy neboli vzrušujúcejšie!

Táto akčná naháňačka vás neskutočne dostane – zápasiť môžete vonku, ale aj v interiéri, keďže drony majú pevné telo a malé rozmery (295 x 68 x 240mm, hmotnosť len 0.289 kg). Jedinou nevýhodou je, že lopatky na vrtuliach to občas nedajú a hľadať ich pod pohovkami a kreslami nie je bohvieaká zábava. Náhradné čepeľky, ktoré sú súčasťou balenia, sa vám určite zídu, pretože prvú hodinku-dve budete narážať do nábytku a stien jedna radosť. Z vlastnej skúsenosti odporúčame hrať sa radšej v miestnosti s minimom nábytku alebo ešte lepšie – vonku. Aspoň kým sa nevypracujete na drone-guru level J

Avšak ako sa hovorí, každý začiatok je ťažký. Nech vás to ale neodradí od skvelej zábavy! „Hra o dróny" sa môže začať.

Pozor! Teraz si môžete zasúťažiť o drony z nášho internetového obchodu. Stačí správne zodpovedať súťažnú otázku - odpoveď vám napovie aj článok, ktorý ste práve dočítali. Viac info TU.

Hra o dróny. Súťažte s nami


Diskusia

Zanechať komentár