35 dievčat. 1 princ. Začína súťaž zvaná Selekcia!

Jana Mišínová 22. augusta 2017

Spoločnosť v Illei (pozostatku bývalého USA...) je rozdelená na osem kást. Každá z nich má určené zamestnania, ktoré môžu jej príslušníci vykonávať. America Singerová je z piatej kasty, ktorej príslušníci sú umelci. Chodí s Aspenom, no keďže ten je zo šiestej kasty a Americina matka by s takýmto nerovným vzťahom nesúhlasila, drží svoju lásku i plány v tajnosti... Prečítajte si viac v našom blogovom seriáli o obľúbenej knižnej sérii SELEKCIA.

Kiera Cass: Selekcia

V Illei vládne kráľ, a keďže má dospievajúceho syna, vyhlási tradičnú súťaž zvanú Selekcia. Prihlásiť sa do nej môžu všetky dievčatá a ak sa ocitnú medzi vybranými, odídu žiť do paláca, kde sa snažia zaujať princa. Navyše, rodinám dievčat, ktoré sú v paláci, budú vyplácané peniaze za účasť, čo je tiež celkom slušná motivácia. Práve z toho dôvodu trvá Americina mama na tom, aby sa aj jej dcéra, napriek nevôli, prihlásila.

„Lenže ja som Aspena milovala. Milovala som ho už skoro dva roky. A on miloval mňa. Zatiaľ čo som na ňom sedela a on ma hladil po vlasoch, nedokázala som si predstaviť, že by som mala vstúpiť do Selekcie. Ja už som svoju lásku našla."

John Boyne: Chlapec v pásikavom pyžame

Stiahnite si ukážku z e-knihy Selekcia

America nakoniec nátlaku podľahne a prihlási sa. Myslí si, že tým to končí, no mýli sa. Je totiž jednou z tých, ktorej meno bolo vylosované, čo znamená, že musí odísť. Keď sa to dozvie Aspen, rozíde sa s ňou. Chce, aby sa mala America dobre, a to on zariadiť nedokáže. V paláci sa America zoznamuje s ostatnými súťažiacimi. Niektoré sa s ňou spriatelia, ďalšie ju, naopak, nenávidia, pretože si získala princovu pozornosť, a robia všetko pre to, aby sa jej zbavili. America sa však napriek všetkému s princom zbližuje. Keď už sa zdá, že jej budúcnosť je jasná, objaví sa v paláci Aspen ako člen stráže a rozhodne sa, že získa Americu späť...

„Bola som pre ne hrozba. A bolo nadmieru jasné, že ma chcú dostať z kola von."

Na Selekciu majú ľudia protichodné názory a často je prirovnávaná k Hrám o život od americkej autorky Suzanne Collins. Kiera Cass sa nepochybne tou knihou inšpirovala, avšak svoje dielo poňala o čosi mierumilovnejšie. Hoci aj tu máme rebelov bojujúcich o práva ľudu a túžiacich po zvrhnutí monarchie, hlavnou témou je hľadanie nevesty pre princa. Toto hľadanie, podobne ako v Hrách o život, prebieha pred televíznymi kamerami a kandidátky sa vyberajú náhodne losom, z každého kraja jedna. Ale tu podobnosť končí: zatiaľ čo v Hrách o život ide skutočne o život, v Selekcii ide „iba" o lásku.

Trilógia SelekciaPrečítajte si tiež:

Trilógia Selekcia si podmaní vaše romantické Ja

Pokiaľ ide o postavy, America je typická young adult hlavná hrdinka: je krásna, ale neuvedomuje si to, tvrdohlavá a ide proti prúdu. Princ Maxon a Aspen, sú obaja zamilovaní do Americy, a tak v knihe vznikne milostný trojuholník, ale ten je zatiaľ iba naznačený a príliš sa nerieši.

Kniha je príjemným úvodom do novej série a výborným oddychovým čítaním s trochou napätia.

Rezultát: Romantická, ľahkým štýlom napísaná kniha ponúka nekomplikovaný príbeh so sympatickými postavami. Svet, v ktorom sa príbeh odohráva, nie je veľmi rozvinutý, ale toho sa snáď dočkáme v ďalších dieloch. Autorka sa viac zamerala na postavy, ich pocity a vzájomné vzťahy, a milostný trojuholník nepôsobí otravne.

Jana Mišúnová


Naše hodnotenie: 8/10

Pre koho je kniha určená: Táto kniha je typické dievčenské čítanie plné opisov krásnych šiat, účesov a, samozrejme, lásky. Zaujme nielen tínedžerky, ale aj dospelé ženy, ktoré si chcú prečítať nejakú nenáročnú oddychovku.

Kiera Cass: SelekciaKiera Cass: Selekcia
CooBoo, 2015
312 strán
ISBN 978-80-7447-656-3

Prečítajte si ukážku z knihy Selekcia TU.

Jorn Lier Horst: Súmrak


Diskusia

Zanechať komentár