Šesť dievčat vo finále – princeznou však môže byť len jedna. Selekcia pokračuje

Jana Mišúnová 23. augusta 2017


O srdce princa Maxona i o priazeň jeho rodičov zostalo v paláci bojovať šesť dievčat, medzi nimi i America Singerová. Tá si však stále nie je istá, komu patrí jej srdce. Princovi Maxonovi, ku ktorému pociťuje náklonnosť, alebo Aspenovi, jej priateľovi z detstva, s ktorým kedysi snívali o spoločnom živote?

Kiera Cass: Elita

Od doby, keď sa skupina uchádzačiek zmenšila na Elitu, sú ostatné dievčatá ešte odhodlanejšie získať Maxonovo srdce. America sa musí rozhodnúť, ktorého zo svojich nápadníkov si vyberie. Situácia v Illey sa zmenila – systém kást je na spadnutie a útoky rebelov stále častejšie. Po škandálnom odhalení, ktoré stojí jedno z dievčat miesto v Elite, je pre Americu všetko ešte ťažšie – je čoraz zmätenejšia, najmä zo svojich vlastných citov, a vôbec nevie, čo má robiť.

„Maxon netušil, že je Aspen v paláci, ale vedel, že existuje niekto, na koho sa pokúšam zabudnúť, a láskavo mi nechával čas, aby som sa dala dohromady."

Kiera Cass: Elita (ukážka PDF)

Stiahnite si ukážku z knihy Elita

Zatiaľ čo v prvom diele bola America dobré dievča z chudobnej rodiny, ktoré nezabúda, odkiaľ je, v Elite ju nezaujíma nič iné, len jej vlastné city. Takmer celú knihu sa rieši milostný trojuholník America – Aspen – Maxon. Stará láska z detstva alebo nová láska k princovi? Isté oživenie prinášajú len útoky rebelov, kráľ a vyradenie jednej súťažiacej. To ale nestačí a kniha sa tak stáva typickým young-adult romantickým príbehom.

„Čas. O ten som v posledných dňoch žiadala niekoľkokrát. Dúfala som, že pokiaľ ho budem mať dostatok, všetko sa nejakým zázrakom vyrieši."

Autorka však dokáže pútavo písať, a aj vďaka tomu sa kniha číta dobre. Ani sa nenazdáte, a ocitnete na poslednej strane. Príbeh sa ale od prvej knihy príliš neposunul, a aj keď sa spisovateľka snaží postavy vytrhnúť z ich stereotypného života, podarí sa jej to vždy iba na chvíľu. Väčšina deja sa odohráva v paláci, kde sa deje stále to isté, čo aj v Selekcii, pribudli ale intrigy a tajomstvá kráľovskej rodiny, ktorá sa na prvý pohľad javí ako dokonalá.

Stará láska z detstva alebo nová láska k princovi?

Trilógia SelekciaPrečítajte si tiež:

Trilógia Selekcia si podmaní vaše romantické Ja

Rezultát: Od konca Selekcie sa príbeh nikam neposunul. Hlavnou témou v Elite je Americino nekonečné rozhodovanie medzi Aspenom a Maxonom, ktoré len občas preruší útok rebelov. Čo sa tých týka, sú zaujímavým, no žiaľ nie celkom využitým spestrením zápletky. Akoby v knihe boli len na to, aby sa tam čosi dialo. Kniha je pútavá a aj nápad hľadať pre princa nevestu prostredníctvom reality show je originálny, ale, ako to už v young adult trilógiách býva, druhý diel je väčšinou len výplňou medzi prvým a posledným, a to platí aj pre túto sériu.

Jana Mišúnová

Naše hodnotenie
Naše hodnotenie: 5/10

Pre koho je kniha určená: Rovnako ako prvý diel, aj táto kniha je určená dievčatám a ženám, ktoré majú rady romantické príbehy, kde nechýba princ, chudobné dievča, láska a zapeklitý milostný trojuholník.

Kiera Cass: ElitaKiera Cass: Elita
CooBoo, 2015
312 strán
ISBN 978-80-7447-829-1

Prečítajte si ukážku z knihy Selekcia TU.

Jorn Lier Horst: Súmrak


Diskusia

Zanechať komentár