Finále trilógie Selekcia: ktorá z dievčat bude Prvá?

Daniel Kovacik 23. augusta 2017


Keď bola America vybraná do selekcie, ani vo sne by ju nenapadlo, že sa do nej princ Maxon zamiluje. Súťaž sa blíží ku koncu, zostali už iba štyri dievčatá. A aj keď sa po nezhodách America a Maxon opäť zblížili, princ ešte stále nevie, že prvou láskou Americy bol Aspen. Boje s rebelmi sa stupňujú a keď ohrozia aj jej rodinu, rozhodne sa America s nimi vyjednávať. Udalosti sa však vymknú spod kontroly a na rodiny čakajú rôzne odhalenia a tragédie, a keď Maxon napokon odhalí, kto bol Americinou tajnou láskou, jej pozícia v súťaži je vážne ohrozená.

Kiera Cass: Prváhttps://www.skvelo.sk/knihy-a-e-knihy/e-knihy/deti-a-mladez/young-adult/prva.html

Záverečný diel trilógie Selekcia od americkej spisovateľky Kiery Cass prináša rozuzlenie, na ktoré sme dlho čakali. Po dlhom premýšľaní sa America konečne rozhodla, ktorého zo svojich dvoch nápadníkov chce. Vybrala si princa Maxona, no teraz zasa váha on – dozvie sa, že America milovala Aspena, a tak chce za víťazku vybrať inú súťažiacu. Príbeh sa však, našťastie, netočí iba okolo princovej voľby a priestor v nej dostanú aj rebeli a ich zámery.

„Musíme sa prestať báť zmeny."

Kiera Cass: Prvá (ukážka PDF)

Stiahnite si ukážku
z e-knihy
Prvá

Čoraz viac ľudí je nespokojných so systémom kást, pretože si nemôžu vybrať, čo chcú v živote robiť, ale musia robiť to, k čomu ich predurčuje kasta. Okrem toho kráľ trestá svojich oponentov tak, že ich presunie do nižšej kasty. Previnilci tak nemajú šancu nájsť si prácu a zaradiť sa do system, pretože ani netušia, ako sa práca v inej kaste hľadá. A práve za zrušenie kást bojujú severní rebeli, ktorí majú oveľa viac privŕžencov, ako sa zdalo. Patrí medzi nich niekto z Americiných blízkých, jedna z účastníčok selekcie i človek blízký kráľovi. Južní rebeli chcú vyvraždiť kráľovskú rodinu a zrušiť monarchiu, ale o ich motivácií sa toho veľa nedozvieme, pretože väčšina pozornosti je sústredená na severných rebelov.

„Hrdinstvo sa skrýva i tam, kde ho človek nečaká."

Aj keď sa autorka venuje politike a problémom krajiny, stále ide skôr o nenáročné čítanie. Sympatické postavy, hľadanie lásky a snaha zmeniť svet k lepšiemu robia z celej série vydarenú „rozprávku" pre dospelých. Koniec sa mi však zdal trochu nedotiahnutý. Akoby autorka nevedela, ako vyriešiť niektoré problémy – napríklad krutovládu Maxonovho otca alebo potrebu zmeny režimu, takže sa jednoducho zbavila všetkých nepohodlných postáv a doviedla príbeh k sladkému a očakávanému šťastnému koncu.

Trilógia SelekciaPrečítajte si tiež:

Trilógia Selekcia si podmaní vaše romantické Ja

Rezultát: Kniha sa nesústredí výlučne len na romantickú linku. Je v nej aj veľa akcie a dejových zvratov a aj keď už názov napovedá, ako príbeh skončí, na čitateľa čaká v knihe niekoľko prekvapení a odhalených tajomstiev.

Jana Mišúnová

Naše hodnotenie
Naše hodnotenie: 7/10

Pre koho je kniha určená: Rovnako ako predchádzajúce dve knihy zo série ju odporúčam čitateľkám, ktoré majú rady romantické príbehy so štipkou napätia a akcie.

Kiera Cass: PrváKiera Cass: Prvá
CooBoo, 2015
312 strán
ISBN 978-80-7447-959-5

Prečítajte si ukážku z knihy Selekcia TU.

Jorn Lier Horst: Súmrak


Diskusia

Zanechať komentár