Lásku a nenávisť od seba delí len tenká čiara. Historická romanca, ktorá vás dostane

Evi a Pepa 9. augusta 2017

Devon Ravenel je snom každej slobodnej či vydatej ženy. No tiež ich nočnou morou. S ravenelskou krvou v žilách je impulzívny, nevyspytateľný, šarmantný a zvodný. Po smrti svojho bratranca Thea získava titul grófa a rodinné sídlo Eversby. Samozrejme to však má háčik – sídlo sa topí v dlhoch a Devon má zrazu na krku osudy farmárskych rodín na jeho území. A tiež treba spomenúť bratrancove mladšie sestry a mladú vdovu po Theovi...

Lisa Kleypas: Bezohľadný darebákKathleen, tak sa volá. Svoje manželstvo si nestihla ešte ani poriadne uvedomiť. Po troch dňoch sa totiž jej opitý nový manžel rozhodol zajazdiť si, a nešťastnou náhodou sa zabil pri páde z koňa. Lady Traenerovú však len tak niečo nerozruší a svoju vyrovnanú povahu prejavuje celé tri mesiace, kým na sídlo nedorazí gróf Devon, ktorý porušuje všetky jej etické a morálne zásady a hneď sa jej dostane pod kožu. Devonovi žiadna žena ešte nepovedala nie. Kathleen nikdy nestretla tak neslušného muža. Nejedenkrát sa navzájom preklínajú, no ako sa vraví: lásku a nenávisť od seba delí len tenká čiara.

Historická romanca (viac príbehov podobného žánru nájdete TU) súčasnej autorky, z ktorej sa vám zakrúti hlava, si získal srdcia mnohých čitateľov a čitateliek na celom svete. Lisa Kleypasová nielenže dokonale vystihne ľudské správanie v 19. storočí, ale aj vzťah dvoch ľudí, ktorý je realistický a jeho vývin nenútený.

„Slová môžu človeka spútať väčšmi než reťaze."

Na knihe je fascinujúce prostredie, ktoré autorka vykreslila do najmenších detailov. Od pelerín a šiat, cez jazdenie na koni a starosť o panstvo, až po reč a spôsob vyjadrovania postáv – všetko patrí do 19. storočia. Autorka si dala záležať, aby sme sa spolu s postavami ocitli v dobe, v ktorej sa dej odohráva a odviedla skvelý výkon.

Rozprávač v tretej osobe približuje pocity či myšlienky dvoch hlavných postáv. Skutočnosť, že sa v knihe striedajú pohľady Devona a Kathleen nám umožňuje lepšie pochopiť ich správanie a objasňuje ich vnímanie situácie. Opisy prostredia či udalostí boli skvelé. Kniha sa rýchlo čítala a autorkin štýl písania vás okamžite vtiahne do deja.

Kleypasová hravo zvládla realisticky nám priblížiť prežívanie a pocity postáv. Láska tu nie je opísaná cez ružové okuliare či farbami dúhy. Je taká, aká je v skutočnom živote – silná, no zároveň krehká, jasná, no tiež zložitá.

„Ľahšie donútite srdce k zástave, než mu zabránite zahorieť láskou k nesprávnemu človekovi."

Bolo úžasné sledovať, ako sa vzájomný prístup Devona a Kathleen počas knihy menil. Najskôr sa neznášali, citeľné napätie medzi nimi sa dalo krájať a nevedela som si predstaviť, ako by sa títo dvaja niekedy vedeli aspoň tolerovať. Postupne sa však ich city otepľovali, spoznávaním postáv zvnútra som si uvedomovala, že ich spoločné porozumenie nie je také nemožné. Cez vášeň, ktorej nemohli odolať, sa prepracovali až k láske, čistému citu, ktorý ich spájal. Autorka nádherne opísala vývin ich vzťahu, podarilo sa jej niečo, čo je veľmi ťažké – vytvorila vzťah, ktorého priebeh dával zmysel, bol nenútený a očarujúci.

Lisa Kleypas: Bezohľadný datebák (ukážka EPUB)

Stiahnite si ukážku z e-knihy Bezohľadný darebák vo formáte EPUB

Devon je presne ten muž, ktorého ženy hľadajú. Pri písaní romantických kníh si autori či autorky vždy dávajú pozor práve na toto. Muž musí odzrkadľovať dokonalosť, túžby a potreby ženy sa musia pri čítaní o ňom naplniť. Kleypasovej sa to podarilo. Devon bol naozaj dokonalý. Vyznačoval sa všetkými vlastnosťami, ktorými sa džentlmen (i keď on sa zaňho nepokladal) vyznačuje – nebojácnosť, dobrota, zmysel pre humor, krása či hrdinstvo. Kathleen je zasa dobre a slušne vychovaná žena, ktorá možno až príliš lipne na tradíciách a pravidlách svojej doby, čo jej bráni uvoľniť sa a užiť si prítomnosť. Napriek tomu to však bola veľmi sympatická hlavná postava – odvážna a silná, starostlivá a milujúca.

Devon a Kathleen sa navzájom dopĺňali. On jej dal šancu a naučil ju žiť, ona ho zas naučila bezhranične niekoho ľúbiť a starať sa i o iných ako len o seba. Vtipné a oživujúce pozadie hlavnej dejovej línii tvorili Helen, Cassandra a Pandora, mladšie sestry Thea, Devonovho bratranca. Boli príjemným okorenením príbehu a nemôžem sa dočkať ďalších kníh v tejto sérii, kde budú svoj šťastný koniec hľadať práve ony.

„Ženám sa nikdy neospravedlňuj. Len tým zdôrazníš, že si sa mýlil, a ich to väčšmi naštartuje."

Rezultát: Táto knihavšetko, čo správna romantička potrebuje ku šťastiu – lásku, vášeň a dynamiku. Pomalý a realistický vývin vzťahu. Vtiahne vás do seba a ani sa nenazdáte a nebudete sa od knihy môcť odtrhnúť.

Evi a Pepa / jednoducho KNIHY


Naše hodnotenie
: 8/10.

Komu je kniha určená: Vrelo odporúčam všetkým romantickým dušiam, no i milovníkom historických románov, ktoré predostierajú vtedajšie prostredie so snahou byť čo najpresnejšie. Určite si knižku zamilujete a hádam si obľúbite i autorku a dáte jej ďalšiu šancu.

Lisa Kleypas: Bezohľadný darebákLisa Kleypasová: Bezohľadný darebák
IKAR, 2017
344 strán
ISBN 978-80-551-5251-6

Prečítajte si ukážku z e-knihy Bezohľadný darebák TU.

Lisa Kleypas: Bezohľadný darebák


Diskusia

Zanechať komentár