Dve doby. Dve ženy. Jeden obraz.

Jana Mišúnová 8. apríla 2017

Britská spisovateľka Jojo Moyesová (o jej "heartbreaking" bestselleri Predtým ako som ťa poznala sme už pred časom na našom blogu písali) je jednou z mála autoriek, ktoré za svoje knihy dvakrát získali ocenenie Romantický román roka. Niet sa čomu čudovať: jej príbehy nie sú typická červená knižnica, naopak – napriek tomu, že sú o láske, majú v sebe hĺbku, originalitu a často vás prinútia zamyslieť sa.

Rok 1916, St. Peronne – mestečko okupované Nemcami. Mladá Sophie Lefevrová je manželkou maliara, ktorý musel odísť na front. Na pamiatku jej po ňom ostal jej nezvyčajný portrét. Odkedy sa Nemci zmocnili mestečka, ocitajú sa jeho obyvatelia na hranici chudoby a pre kúsok chleba sú ochotní riskovať aj život. Po výmene nemeckého velenia v mestečku začnú vojaci chodiť na večere do hostinca, ktorý vlastní Sophie a jej sestra. Vďaka tomu získajú trochu jedla pre seba, ich brata a deti, ktoré s nimi žijú. Sophie však nemyslí len na svoju rodinu, snaží sa pomôcť i svojim susedom.

Jojo Moyes: Dievča, ktoré si tu zanechal (ukážka epub)

Stiahnite si ukážku z eknihyZvláštny portrét Sophie zaujme nového nemeckého Kommandanta. Ten s snaží so Sophiou zblížiť, no ona to odmieta. Postupne však prichádza na to, že aj on je len obyčajný človek, ktorý má svoje radosti i starosti. Nakoniec sa rozhodne pre riskantný krok: daruje mu obraz, po ktorom tak veľmi túži, výmenou za slobodu jej manžela. Kommandant na to pristúpi, no nakoniec všetko dopadne úplne inak, ako si Sophie predstavovala.

„Prestala som preňho byť ľudskou bytosťou. Snažila som sa spomenúť si, aké to bolo, keď som bývala viac než len vec, keď som i vo svete plnom Nemcov mala svoju dôstojnosť, vzbudzovala som úctu, ale šlo to ťažko."

Jojo Moyes: Dievča, ktoré si tu zanechalRok 2016, Londýn. Liv Halstonová, mladá vdova, žije sama v nádhernom dome, ktorý navrhol jej zosnulý manžel architekt. Ani štyri roky po jeho smrti nedokáže normálne žiť. Jediná vec, ktorá jej prináša aspoň trochu radosti, je zvláštny obraz dievčaťa, ktorý dostala ako svadobný dar. Počas jedného hrozného večera sa zoznámi s Paulom, ktorý ju zachráni. Prvý raz od smrti manžela sa necíti previnilo. Vzťah s Paulom sa však rozvíja len do doby, kedy ju kontaktujú dedičia po istom maliarovi Lefevrovi. Tvrdia, že obraz bol ukradnutý a chcú ho späť. Liv zistí, že Paul pre nich pracuje, a je odhodlaná o portrét Sophie bojovať za každú cenu. Je jej jedno, že môže prísť o všetko a okolie jej rozhodnutie odsudzuje.

Postavila si Dievča, ktoré si tu zanechal na policu, akoby jej malo dodávať inšpiráciu. Pristihne sa, že sa teraz na ňu stále díva, akoby si uvedomovala, že už im zostáva len málo času. Pomôž mi nájsť odpoveď, Sophie. Alebo mi aspoň napovedz.

V románe sledujeme dva príbehy, ktoré na prvý pohľad spolu vôbec nesúvisia, no sú si blízke. To robí knihu prepracovanejšou a zaujímavejšou. Čitateľ je hneď vtiahnutý do deja, i vďaka tomu, že si autorka dôkladne naštudovala historické obdobie, v ktorom sa Sophiin príbeh odohráva. Ďalej musím oceniť psychologizáciu postáv. Žiadna z nich nie je len dobrá alebo zlá, každá má svoje vlastné dôvody, prečo koná tak, ako koná. Zároveň sú postavy hlavnými hybateľmi deja – nie nejaká hra osudu, ale oni sami rozhodujú o tom, čo bude, netušia, aké následky budú mať ich činy, no zároveň dúfajú, že sa stane to, čo si prajú.

Hlavné hrdinky, Liv i Sophie, majú niečo spoločné: obe nedobrovoľne opustili ich manželia, po ktorých im zostal len obraz, obe sú odvážne, obe bojujú o to, čo milujú a po čom túžia. Sophie nevie, čo ju čaká, keď sa dostane von z nákladného auta, ktoré ju vezie do neznáma. Liv nevie, ako dopadne súdny proces, ktorý ma rozhodnúť, či bude obraz patriť jej alebo maliarovým dedičom. Ako skončí ich príbeh?

Navzdory neľahkým osudom hlavných hrdiniek sa jedná o príjemné čítanie s jemným romantickým nádychom. Autorka navyše nazabúda ani na zmysel pre humor (scény, keď sa Sophie snaží ukryť prasiatko alebo stretnutie Liv s Paulom v gay bare...). Treba tiež vyzdvihnúť zaujímavé vedľajšie postavy, či už Kommandanta, príbuzných a susedov Sophie, Paula či gotičku Mo, Livinu kamarátku. Osudy Liv a Sophie sú zaujímavo prepojené prostredníctvom motívu obrazu a prelínanie časových rovín je zvládnuté na vysokej úrovni.

"Takže toto všetko…ten obraz, dom…došlo mi to, keď som počula, čo sa stalo so Sophiou. Sú to len veci. Narovinu, nech si pokojne vezmú všetko. Jediné, na čom záleží sú ľudia." Pozrie sa na jeho ruky a hlas jej preskočí. "Záleží len na tom, koho miluješ."

Jana Mišúnová


Naše hodnotenie: 9/10

Rezultát: Dievča, ktoré si tu zanechal je nádherný príbeh o tom, že svet vnímame vždy iba subjektívne na základe informácií, ktoré o ňom práve máme. Ale pravda je omnoho farebnejšia a zložitejšia. Jedno je však isté: život by sa mal žiť pre ľudí, nie pre veci.

Pre koho je kniha určená: Napriek tomu, že ide o romantickú knihu, nie je to výhradne ženské čítanie. Na svoje si príde každý, kto má rád nečakané a originálne zápletky, realistický popis jednotlivých udalostí a šťastné konce.

Jojo Moyes: Dievča, ktoré si tu zanechalJojo Moyes: Dievča, ktoré si tu zanechal
Ikar, 2015
352 strán
ISBN 978-80-551-4068-1

Stiahnite si ukážku z e-knihy Dievča, ktoré si tu zanechal.


Diskusia

Zanechať komentár