"Pravidlo číslo jedna: Počúvaš. Pravidlo číslo dva: Posunieš ďalej..." Mŕtve dievča neklame Jaya Ashera

Evi a Pepa 2. augusta 2017

Keď sa Clay Jensen jeden podvečer vracia zo školy, nájde si na verande záhadný balík bez spiatočnej adresy. Pocíti záchvev vzrušenia – veď v kom by niečo také neprebudilo zvedavosť? Keď však škatuľu od topánok otvára a nachádza v nej sedem kaziet, ešte nevie, ako veľmi sa jeho život zmení.

Jay Asher: Mŕtve dievča neklame

Jay Asher: Mŕtve dievča neplače (ukážka PDF)

Stiahnite si ukážku z knihy

Strednou školou, ktorú Clay navštevuje, totiž otriasla pred dvoma týždňami tragédia – mladé dievča, Hannah Bakerová, spáchalo samovraždu. Nikto to nechápe a rozhodne to nikto nečakal. Na Hannah nebolo vidieť nič, čo by naznačovalo, že má problémy, nič, čo by ju usvedčilo z toho, čo chce urobiť. Nezanechala žiaden odkaz, kde by sa unúvala vysvetliť, prečo sa rozhodla pre tento radikálny krok.

Až na jednu škatuľu od topánok...

Pravidlo číslo jedna: Počúvaš. Pravidlo číslo dva: Posunieš ďalej. Dúfam, že nič z toho pre teba nebude ľahké.

Krátko po jej smrti niektorí študenti vyzerajú, akoby videli ducha. Hannah totiž krátko predtým, ako zomrela, nahrala svoju spoveď na magnetofónové kazety (pekné retro, veru). Každá má dve strany očíslované modrým lakom na nechty, a celá táto zbierka má postupne putovať do rúk všetkým, ktorý majú s životom s smrťou Hannah Bakerovej, priamo či nepriamo, niečo spoločné. 13 ľudí, 13 dôvodov, prečo sa Hannah zabila – presne toľko ich totiž podľa nej je (v origináli sa knižka aj volá 13 reasons why, rovnako ako seriál, ktorý nedávno odvysielal Netflix). A Clay je údajne jedným z nich...

Kniha sa začína Clayovou návštevou pošty, kde posiela opätovne zabalenú škatuľu ďalšiemu človeku na zozname. Je roztrasený a apatický, zničený, nahnevaný. Autor Jay Asher nás už na začiatku navnadí svojím znepokojujúcim opisom hlavnej postavy. Čo také sa mohlo stať? Čo ho mohlo tak poznačiť? Kniha je písaná retrospektívne. Najskôr sa dozvedáme o pocitoch hlavnej postavy, až potom zisťujeme, čo ich spôsobilo. Príbeh tým zaujme omnoho viac, ako keby bol písaný prísne chronologicky.

Čo je zač, ten Clay Jensen, rozprávač celého príbehu? Tichý, priemerný chalan, normálny stredoškolák, ktorý vcelku zapadá do kolektívu. Nik by naňho nevedel povedať krivého slova. Preto ho obvinenie, že je jedným z dôvodov samovraždy Hannah, pomaly ničí. Nedokáže pochopiť, prečo sa na týchto kazetách ocitol, myslí si, že sa niekde stala chyba.

Pod hrozbou zverejnenia kópií však musí pretrpieť všetkých trinásť kaziet a pomaly čakať na tú, ktorá je určená jemu. Ubíja ho každá jedna, uvedomuje si veci, ktoré si nikdy nevšimol. Jeho svedomie ho priam drtí, začína rozumieť Hannah a nenávidieť seba a všetkých, ktorí svojimi neuváženými činmi dopomohli k tomu jej.

„Neviete nič o živote druhých, len o tom svojom. A keď začnete zasahovať do jednej časti života niekoho iného, zasiahnete aj iné časti. Nanešťastie, nedá sa to od seba oddeliť."

„Všetko… má dopad na všetko."

Autor svoju hlavnú postavu zobrazil veľmi ľudsky. Bolo jednoduché vžiť sa do Claya, cítiť to, čo cíti on, trpieť spolu s ním. Bol veľmi citlivý, no povedzme si na rovinu, toto by nezasiahlo asi len naozaj bezcitného človeka. Claya som musela mať rada, bol to úžasný hlavný hrdina. Cez rozprávanie Hanniných zážitkov sme spoznali napokon aj ju. Dievča, ktoré na prvý pohľad nič špeciálne nezranilo, ktoré bolo bezstarostné a šťastné, sme mohli pozorovať na ceste za skazou. Usmievavé dievča hrbiace sa pod ťarchou prekrútených zážitkov, zničených spomienok, posmeškov a klamstiev.

John BoynePrečítajte si tiež:

Chlapík na vrchole spisovateľského umenia


Na jednej strane je pochopiteľné, že keď sa na nás veci valia, je len ťažké zostať stáť. Na druhej strane to NEMALA urobiť. Pri čítaní tejto knihy som si nemohla pomôcť, musela som myslieť na všetky tie dobré veci, ktoré sa jej v živote stali. Pripadalo mi to, akoby Hannah chcela padať, akoby sa ani nepokúšala hľadieť na pozitívne aspekty života. V druhej polovici kaziet už len vyhľadávala dôvody, ktoré by ju mohli ešte viac potopiť. Nemala silu bojovať, no ani sa o to v prvom rade nepokúšala, a to ma dostalo.

„Mnohým z vás na mne záležalo, ale nie dostatočne."

Autorov štýl písania sa k mrazivej téme knihy úplne hodil. Polovicu času som mala zimomriavky. Hannine rozprávanie prerušované Clayovými myšlienkami, ktoré často úplne nenadväzovali, no i tak dávali zmysel, čitateľa dokonale vtiahne do deja. Prelínanie dvoch dejových línií bol úžasný nápad, nedokázala som sa od knihy odtrhnúť. Mužský pohľad na svet je predsa len o čosi menej citovo založený ako ten ženský a do tejto knihy veľmi pasoval, dodával jej dynamickosť. Pocitov tu však bolo veľmi veľa, či už z Clayovej alebo z Hanninej strany, nič tu teda nechýbalo.

Samovražda je v dnešnej spoločnosti tabuizovaná téma. Nie je to niečo, o čom sa ľudia rozprávajú v kaviarni, skôr nikde a nikdy. Je však čoraz väčším problémom. S čoraz väčšími nárokmi na mladých ľudí a s obrovským množstvom možností, ako človeka zraniť, sa veľa ľudí uchýli k tomuto nešťastnému riešeniu, neuvedomujúc si, že sa tomu dá niekedy celkom poľahky predísť, a že svojím rozhodnutím bolestivo zasiahnu ľudí okolo seba.

Do vody Paula HawkinsPrečítajte si tiež:

Do vody Pauly Hawkins: ani hlbočina, ani plytčina


Každá maličkosť môže niekoho ovplyvniť
. Spustiť lavínu udalostí, pod ktorou sa mu podlomia kolená. Každá maličkosť môže spustiť emócie, ktoré vedú k zlým myšlienkam. Ľudia sú často bezcitní, avšak veľa je aj tých, ktorí chcú pomáhať. Je len treba, aby sme si uvedomovali svoje činy, snažili sa predchádzať zraneniu druhého človeka svojimi slovami či skutkami.

Spríjemňujme ľuďom život, nikdy nevieme aký veľký pozitívny dopad to na nich môže mať!

Evi a Pepa / jednoducho KNIHY


Naše hodnotenie
: 9/10.

Pre koho je kniha určená: Knihu odporúčam tínedžerom, ktorí sa trápia či sa cítia osamelí. Tiež každému, kto hľadá srdcervúci príbeh o tom, že i keď je pre niekoho neskoro, nemusí to tak byť pre druhých.

Jay Asher: Mŕtve dievča neplačeJay Asher: Mŕtve dievča neplače
Slovart, 2017
240 strán
ISBN 978-80-556-2706-9

Prečítajte si ukážku z knihy Mŕtve dievča neplače TU.

Jay Asher: Mŕtve dievča neplače


Diskusia

Zanechať komentár