RECENZIA: Inteligentné svietiace panely

Boxu.sk 28. augusta 2017

Spoločnosť Nanoleaf odštartovala svoju kariéru niekedy v roku 2013. Na crowdfundingovom serveri Kickstarter vyzbierala dohromady 273,278 dolárov na projekt energeticky úsporných žiaroviek – neskorší Nanoleaf Smarter Kit. Dvojica „chytrých" žiaroviek s hubom podporujúcim aplikáciu HomeKit od Applu zožala značný úspech. Minulý rok ukázala spoločnosť na veľtrhu CES v Las Vegas nový prototyp: Nanoleaf Aurora. Modulárny osvetľovací systém zložený z panelov umožňujúcich ľubovoľné vzájomné prepojenie. Aj tentoraz, ako inak, s podporou HoimeKit-u. Pozrime sa teda, čo všetko sa s Aurorou dá.

Nanoleaf Aurora je vskutku originálna záležitosť. Poslúži síce skôr ako zaujímavá výzdoba či dekorácia miestnosti, než ako hlavný zdroj svetla, no stojí to zato. V balení nájdete 9 panelov v tvare rovnostranného trojuholníka (dĺžka jednej strany je 24 cm, hmotnosť 210 g), ktoré si môžete sami poskladať do ľubovoľného tvaru. Jednotlivé panely majú totiž na každej strane port a môžete ich tak medzi sebou rôzne poprepájať. Do jedného treba nakoniec zapojiť riadiacu jednotku, vďaka ktorej zariadenie rozpozná tvar a môžete ho ovládať (zapínanie, prepísanie scén apod.). Napájací kábel je dlhý 5 metrov, takže dočiahne skutočne všade.

Ako na to

Nanoleaf Aurora pripevníte na stenu pomocou obojstranných lepiacich pások (v balení ich je celkom 28). Na stránke Nanoleaf sú k tomu pekné inštruktážne videá (hoci len v angličtine), a balenie obsahuje samozrejme aj slovenský návod. „Lepiaci princíp" môže vyvolávať obavy, či páska jednotlivé panely udrží a či sa pri tom nepoškodí omietka alebo farba na stene. Prvé riziko je minimálne, ale pri odnímaní panelov by som bol opatrný, nakoľko farba môže naozaj zísť. Bežne ale pravdepodobne diely dolu skladať nebudete, takže nejde o nič kritické.

Na začiatku si ale radšej dobre premyslite, kam Auroru umiestnite, tak, aby ste ju zasa nemuseli po pár dňoch dávať dole. Zároveň by to malo byť v blízkosti zásuvky. Následne je potrebné si ujasniť, aký výsledný tvar majú panely vytvoriť. Neskorším zásahom totiž opäť riskujete poškodenie steny. Tu všetko závisí iba od vašej fantázie. Ak potrebujete inšpiráciu, nahliadnite do manuálu, kde nájdete pár ukážok výsledného zapojenia. Čím viac panelov, tým logicky väčšie možnosti kombinácie; medzi základom (9 dielcov) a pokročilou sústavou (30 panelov) je rozdiel značný. Pokiaľ by vám aktuálny set nestačil, môžete si vždy po tri kusy doobjednať aj následne na stránke spoločnosti.

Rada: pred samotným lepením na stenu si obrazec cvične poskladajte na zemi alebo vytvorte návrh na stene pomocou priložených testovacích fólií. Získate tak oveľa lepšiu predstavu o rozmeroch, proporciách a celkovom dizajne skôr, než pôjdete naostro. Nie je nič horšie ako zistiť, že to akosi nesedí, keď už ste s dielom hotoví!

Lepenie ako také je jednoduché. Napriek nie najnižšej hmotnosti držia pásky konštrukciu veľmi dobre, nemusíte sa obávať, že sa nečakane zrúti na zem. Akonáhle je sústava rozložená, stačí už len k jednému z panelov pripojiť riadiacu jednotku a zapojiť kábel do zásuvky. Voilà, svetlo svieti!

Čo ďalej: ovládanie a nastavenia

Ako už bolo povedané, Nanoleaf Aurora podoporuje HomeKit od Applu, teda ju môžete pohodlne ovládať zo svojho iPhonu, iPadu alebo Apple Watch, prípadne cez osobného asistenta Siri. Dá sa ovládať aj pomocou natívnej Apple aplikácie Domácnosť v iOS 10, tá však vie iba základné funkcie (jas a farba, prednastavené scény). Pokiaľ chcete viac, odporúčam stiahnuť si oficiálnu app-ku Nanoleaf. V nej môžete okrem spomenutých funkcií nastavovať napríklad aj farebné odtiene či intenzitu jednotlivých panelov, sťahovať si nové scény a najmä animácie, ktoré sú pre Auroru typické. V appke sa po spárovaní s telefónom objaví obrazec rovnakého tvaru ako ten, ktorý máte zavesený na stene, a môžete sa začať „hrať" s rôznymi nastaveniami.

V prvej záložke máte na výber niekoľko prednastavených scén s typickými atmosférami (romantická, západ slnka, zima apod.). Ak vám to nestačí, stiahnite si zopár ďalších z odporúčaní alebo si navoľte svoju vlastnú! Druhá záložka ukazuje zoznam miestností a zariadení, dôležitá je však najmä tretia. Tá obsahuje podrobné nastavenia jednotlivých panelov ako aj celého obrazca. Môžete si tu namixovať efekty podľa vlastného štýlu: farebné palety, intenzitu jasu, štýl animácií (je ich tu celkom šesť) – smer, plynulosť a rýchlosť zmeny farieb. Či už vám viac vyhovujú pomalšie, meditatívne prechody, alebo rýchle striedanie nálad, s Aurorou si vytvoríte atmosféru presne podľa vašich predstáv.

V ďalšej záložke je možné si nastaviť aj časové rozvrhy (Schedules). Môžete v určitý presný deň, hodinu i minútu aktivovať vybranú scénu, nastaviť automatické vypnutie apod. Napríklad chcete, aby sa vám Aurora sama zapla večer o šiestej s jemným modrým svetlo, a zasa sa o dve hodiny sama vypla. Stačí si nastaviť časový plán, a je to.

Verdikt

Auroru len ťažko možno označiť za obyčajné svietidlo. Ostatne, osvetlenie miestnosti ani nie je jej hlavným ale skôr doplnkovým účelom. Slúži skôr na navodenie svetelnej atmosféry a vytvorenie ideálneho prostredia pre váš relax či prácu. Perfektne sa hodí napríklad k sledovaniu filmov, ak pri tom nechcete byť v úplnej tme. V poslednom čase sa stala Aurora dosť populárnou v komunite youtuberov – môžete ju zbadať v pozadí videí mnohých z najsledovanejších (napríklad MKBHD, Dom Esposito, DetroitBORG a iní). O obľúbenosti tohto zariadenia svedčí aj to, že Apple ju predáva priamo vo svojich predajniach.

Jedinou chybkou krásy je asi len trochu pridlhý kábel, ale to sa zasa niekedy môže aj celkom hodiť. Inak však dávam 100%. Bezporuchová, spoľahlivá prevádzka, intuitívne ovládanie, a funguje bez externého hubu, ktorý by bolo treba pripájať k routeru. Ak si dopredu naplánujete presné miesto na stene, kde ju chcete mať, verím, že sa nevyskytne žiaden problém.

Ak patríte medzi techno nadšencov a stúpencov modernej „smart" domácnosti, alebo si skrátka len túžite vyzdobiť izbu niečím originálnym a netradičným, Aurora je pre vás ako stvorená. Môžete ju totiž ovládať nielen cez mobil, ale dokonca aj hlasom. Príjemné večerné sledovanie televízie či práca na počítači – Aurora skrátka vyšperkuje každú chvíľu strávenú vo vašom domove.


Diskusia

Zanechať komentár