Rodinné tajomstvá druhej svetovej vojny

Jana Mišúnová 15. februára 2017

Mníchov, 1988. Markus a Emma sú členmi tajnej organizácie Biela ruža, ktorá vznikla po vojne ako pocta súrodencom Schollovcom. Táto organizácia odhaľuje vojnové zločiny a zločincov. Narazia na dôležitý objav a zároveň odhalia inú organizáciu, ktorá je nebezpečná a chce ostať utajená. Všetky stopy vedú k Lebensbornu – projektu vytvoreného nacistami, ktorého cieľom bolo zvýšiť počet árijských detí a do ktorého boli zahrnuté aj deti unesené z okupovaných krajín.

Tak ako predchádzajúca kniha autorky Michaely Elly Hajdukovej Zákon krvi, aj v tejto hrá dôležitú úlohu téma Lebensbornu. Autorka si dôkladne naštudovala dokumenty týkajúce sa tohto projektu i druhej svetovej vojny ako takej, čo je vidno najmä v pasážach odohrávajúcich sa v minulosti. Samotná kniha je rozdelená na dve časti.

Michaela Ella Hejduková: Nemecké dievča neplačeV prvej s názvom Vtáčatko a biele ruže sa prelínajú dva príbehy. Jeden tvoria denníkové zápisky malej Františky Vitázkovej, ktorá bola ako dieťa unesená a prevychovaná nacistami. Zmenili jej identitu, a tak sa ako nemecká sirota dostala do náhradnej (nemeckej) rodiny, kde zažívala nielen šťastné chvíle. Františkine zápisky sú pravdepodobne najlepšou a najsilnejšou časťou knihy. Sú autentické a veľmi dobre spracované.

Ďalší príbeh je o niečo slabší. Hlavní hrdinovia Emma (Viktória) a Markus (Massimo) pomáhajú odhaľovať vojnové zločiny. Téma je to veľmi zaujímavá, ale jej spracovanie trochu pokrivkáva. Najmä preto, že Emmine objavy sú len dielom náhody. Uvediem príklad: Emma pracuje ako ošetrovateľka jedného starého pána. Keď si všimne, že pán trávi veľa času osamote v knižnici, začne jej to pripadať podozrivé. Prehľadá knižnicu a vo vnútri glóbusu nájde fotky nacistických vodcov. Neskôr zbadá v polici zastrčenú knihu Mein Kampf, a zrazu sa pred ňou objaví tajná izba plná nacistických dokumentov... Samozrejme príde aj na to, že sa tam stretávajú stúpenci nacizmu – a kto je ich vodca, čitateľ na rozdiel od hlavných hrdinov, okamžite uhádne. Táto časť je predvídateľná, láska Emmy a Markusa až príliš sladká a dokonalá, a skupinka, ktorá má odhaľovať zločiny z minulosti, o svojom pátraní a jeho výsledkoch viac hovorí ako naozaj pátra. Namiesto nekonečných diskusií by som ocenila opísanie samotného pátrania postáv a aspoň trochu akcie.

Druhá časť s názvom Dieťa sa odohráva v súčasnosti. Tá sa mi páčila najmenej. Je plná klišé a celé to je písané akoby nasilu. Postráda dynamiku, príbeh sa stále ťahá len v jednej rovine bez akéhokoľvek gradovania. Postavám z tejto časti chýba akýkoľvek charakter. Sú vykreslené plocho a nereálne (okrem Františky, ktorej denníkové zápisky nájdeme aj v tejto časti). Okrem toho je veľmi predvídateľná, bez akéhokoľvek napätia i neočakávaného konca.

Michaela Ella Hejduková: Zákon krviMichaela Hejduková: Tajomstvo môjho roduMichaela Ella Hejduková: Nájdem ťa v čase

Epilóg je, vzhľadom k téme knihy, zbytočný a viac by sa hodil do milostného románu než do knihy opisujúcej nacistické zločiny a ich následky. Doslov je, naopak, vynikajúci: poskytne informácie o historickom pozadí knihy a je zakončený útržkami príbehov jednotlivých detí – obetí nacistického režimu.


Naše hodnotenie: 4/10

Rezultát: Páčil sa mi Františkin denník, ktorý bol veľmi realistický. Akoby ho naozaj písalo dieťa, ktoré sa zrazu ocitlo v neznámom prostredí. Doslov bol rovnako skvelý. Naopak, časti o Emme a Markusovi a dianie v súčasnosti pôsobia predvídateľne a veľmi jednotvárne.

Pre koho je kniha určená: Myslím, že knihu si najviac užijú milovníčky romantických príbehov, ktoré sa odohrávajú na pozadí historických udalostí. Vďaka jednoduchému štýlu písania je vhodná aj pre tých, ktorí s čítaním kníh s témou druhej svetovej vojny začínajú alebo si len chcú prečítať niečo oddychové a nenáročné.

Michaela Ella Hejduková: Nemecké dievča neplačeMichaela Ella Hajduková: Nemecké dievča neplače
Vydavateľstvo Motýľ, 2016
224 strán
ISBN 978-80-816-4087-2

Prečítajte si ukážku z knihy Nemecké dievča neplače tu.Zaujímajú vás príbehy s témou holokaustu a druhej svetovej vojny?

Tu je zopár, ktoré sme pre vás vybrali.

Viola Stern Fischerová, Veronika Homolová Tóthová: Mengeleho dievčaRudolf Vrba, Alan Bestic: Utiekol som z OsvienčimuWendy Holden: Odsúdení prežiťDenník Anny FrankovejKonar Affinity: MischlingHannah Arendtová: Eichmann v JeruzalemeLidia Ostałowska: Akvarely pro MengelehoElisabeth Asbrink: A vo Viedenskom lese stále stoja stromyVenezia Shlomo: V pekle plynových komor - Svědectví přeživšího člena osvětimského sonderkommandaZygmunt Bauman: Modernita a holocaustKristina Hannahová: SlavíkJan Jelínek: A kde byl Bůh...? - Sedmatřicet svědectví přeživších holocaustHelga Weissová: Deník 1938–1945 - Příběh dívky, která přežila holocaustDiskusia

Zanechať komentár