Čo sa stane, keď vás navštívi netvor – presne Sedem minút po polnoci?

Jana Mišúnová 4. apríla 2017

Patrick Ness, svetoznámy autor knižiek pre staršie deti a mládež (u nás je populárna napr. jeho trilógia Chaos), koncom marca navštívil Slovensko. Prišiel, okrem iného, predstaviť svoj najnovší román Niečo viac, ktorý u nás práve vychádza vo vydavateľstve Slovart. My vám predstavíme jeho staršiu knihu, ktorej filmovú adaptáciu máte práve teraz možnosť vidieť v kine.

Sedem minút po polnoci (v origináli Monster calls – v susednom Česku vyšla aj pod názvom Volání netvora) spracúva námet spisovateľovej kolegyne Siobhan Dowdovej, ktorá už žiaľ sama nestihla dokončiť. Trinásťročného Connora prenasledujú nočné mory. Bodaj by nie, keď jeho mama umiera, otec žije niekde v Amerike, s babičkou veľmi nevychádza a spolužiaci ho šikanujú. Okrem toho sa rozháda so svojou najlepšou kamarátkou, a tak zostane na všetko sám. Alebo nie?

Ukazka z knihyPrečítajte si ukážku z knihy.

Raz v noci začuje, ako niekto šeptá jeho meno. Najprv si myslí, že sa mu to iba zdá, no ukáže sa, že nie. Cez noc, presne sedem minút po polnoci, ho navštívi netvor – veľký hovoriaci a chodiaci starý tis, ktorý rastie na kopci za domom, kde Connor býva. Netvor mu sľúbi, že mu porozpráva tri starobylé príbehy, no požaduje, aby posledný, štvrtý rozpovedal Connor sám. Pomocou príbehov netvor chlapca naučí, že veci nie sú vždy také, aké sa zdajú, a že naším najväčším nepriateľom je náš strach.

Príbehy sú veľmi dôležité. Niekedy sú dôležitějšie než čokoľvek iné. Býva to vtedy, keď prezrádzajú pravdu.

Sedem minút po polnoci

Keď Connorova mama skončí v nemocnici, chlapec sa musí presťahovať k babičke. Okrem toho ho po dlhom čase navštívi jeho otec, čo do jeho života vnesie ešte väčší zmätok. Najmä keď sa ukáže, že ho otec neplánuje vziať so sebou do Ameriky. A netvor stále žiada, aby bol vyrozprávaný štvrtý príbeh... Aby sa chlapec pozrel desivej pravde do očí.

Podobne ako napríklad v trilógii Sirotinec slečny Peregrinovej, o ktorej sme pred časom tiež písali, aj v Nessovom príbehu je hlavným hrdinom dospievajúci chlapec, ktorý sa musí vyrovnať so stratou blízkeho človeka. Sedem minút po polnoci však nie je klasický príbeh, ktorý začína problémami hlavného hrdinu a pokračuje tým, ako sa postupne všetko vyrieši a napraví. Je napísaný realisticky a téma strachu a temnej stránky v nás je len zriedkavo tak dokonale vykreslená ako v tejto knihe. Vďaka tomu čitateľ všetko prežíva spolu s Connorom. Hoci je jeho príbeh plný silných emócií, nikdy neskĺzne k lacnému citovému vydieraniu. Námet je spracovaný citlivo a originálne, nič v ňom nie je len čierno-biele a fantazijné prvky mu dodávajú tajomnú atmosféru.

Knihu nášho života nepíšeme slovami. Píšeme ju skutkami. Nie je dôležité, čo si myslíš. Záleží len na tom, čo robíš.

Netvor, ktorý príde, nie je ten, ktorého sa Connor bojí. Je to ten, ktorého potrebuje. No aj keď si spočiatku myslí, že netvor prišiel všetko napraviť, nie je to tak. Prišiel, aby chlapcovi ukázal, ako sa dá všetko zvládnuť. A to je podľa mňa hlavná myšlienka celého diela: aj keď sme na dne, vždy môžeme vstať a začať odznova.

Jana Mišúnová


Naše hodnotenie: 10/10

Rezultát: Dej je priamočiary a predvídateľný, zároveň však plný posolstiev, silných emócií a zobrazuje trápenie, aké by nemalo zažiť žiadne dieťa. Ilustrácie Jima Kaya robia knihu správnym spôsobom desivou. Môže sa zdať, že je to príbeh o strachu alebo smrti, no nie je to celkom tak. Je o strate a predovšetkým o láske.

Pre koho je kniha určená: Prekvapuje ma, že je kniha zaradená do detskej literatúry. Je pravda, že je v nej veľa ilustrácií, ale téma, ktorej sa venuje, sa mi zdá pre deti príliš náročná. Odporučila by som ju skôr pre dospievajúcich a dospelých, ktorí si potrpia na príbehy s myšlienkou, nádychom temna, plné smútku, ale aj lásky.

Od 30. marca si môžete pozrieť aj filmovú adaptáciu knihy od režiséra Juana Antonia Bayona. Odporúčam však až po jej prečítaní :)

Patrick Ness: Sedem minút po polnociPatrick Ness: Sedem minút po polnoci
Slovart, 2015
216 strán
ISBN 978-80-556-1343-7

Prečítajte si ukážku z knihy Sedem minút po polnoci tu.


Ak vás knižka zaujala, prečítajte si tiež (e-knihy):

Patrick Ness Niečo viacPatrick Ness My ostatní si tu len tak žijemePatrick Ness Hlas nožePatrick Ness Válka hluku


Diskusia

Zanechať komentár