Bezdrôtový svet: JBL Charge 3 a JBL Flip 4 (RECENZIA)

Veronika Novotna 1. marca 2018

Zdá sa, že doba káblová je už nadobro preč. Štandardy bezdrôtového prenosu dát ako Bluetooth či Airplay zmenili množstvo vecí na nepoznanie. Jednou z nich je aj počúvanie hudby.

Kto si ešte spomenie na mp3 prehrávače, do ktorých ste najprv museli skopírovať niekoľko mega (či giga) bajtov hudby a potom rozmotávať kábel zo slúchadiel, pretože ten sa pravidelne zamotával? Káble sú skrátka definitívny prežitok. Trendy a „rytmus" dnes udávajú malé prenosné reproduktory ovládané bezdrôtovo cez mobilné zariadenia (smartfón či tablet). Viaceré z nich sú už aj vodeodolné, takže sú ako stvorené na používanie vonku, pri športovaní či opaľovaní na kúpalisku.

K popredným značkám ako Beats, BOSE, Lamax, Jabra, Logitech, SONY, Creative či Genius patrí aj americký JBL, ktorý na trh v poslednej dobe uviedol hneď niekoľko radov prenosných reprákov. Najnovšími prírastkami do rodiny sú JBL Charge 3 a JBL Flip 4. V čom sa líšia a ktorý z nich si užijete viac? Prinášame veľké porovnanie a recenziu oboch reproduktorov.

Malý, prenosný a bez drôtov – ideálny na použitie vonku

Pokiaľ sa chystáte zaobstarať si nejaký bezdrôtový reproduktor, v zásade máte dve možnosti. V prípade, že ho chcete využívať prevažne vonku, uprednostnite rozhodne zariadenia s Bluetooth. Dosah je síce limitujúcim faktorom – v interiéri sa pohybuje okolo 10 metrov, vonku je to však aj dvojnásobok. I keď stále platí, že čím bližšie, tým kvalitnejší a lepší zvuk.

Naopak, pre bezdrôtové počúvanie v interiéri sú vhodnejšie Wi-Fi sústavy. Tie majú samozrejme širší dosah aj vyššiu kvalitu prenosu. Okrem toho môžete na nich počúvať online rádiá alebo streamovať hudobný obsah z webových služieb ako Spotify, Tidal, Deezer a podobne. Niektoré Wi-Fi reproduktory navyše vedia „komunikovať" a spolupracujú pri ozvučovaní celej domácnosti (tzv. multiroom systémy).

Obaja „súrodenci" zo stajne JBL sú určení primárne práve na používanie vo vonkajšom prostredí. Predurčuje ich k tomu nielen spevnená konštrukcia a ľahko nositeľný športový tvar, ale aj vodeodolný materiál (nepriepustný nylon a tesnenie z gumy), čo z nich robí ideálne ozvučenie outdoorových aktivít. Cez Bluetooth streamujete hudbu z mobilnej aplikácie priamo do sústavy, a môžete pritom byť úplne kdekoľvek (pokiaľ tam chytáte telefónny signál...).

JBL Charge 3: hrajúca nabíjačka

Oproti svojmu predchodcovi Charge 2+ sa 3-jka vyznačuje nielen odolnosťou proti postriekanu vodou, ale aj vodotesnosťou (štandard IPX7), čo znamená, že by mal v pohode prežiť ponorenie do hĺbky 1 metra až na 30 minút. Má tiež výraznejší bass a vyššiu maximánu hlasitosť ako Charge 2+. Radovánky pri vode, na pláži, kúpalisku či jazere, alebo skrátka len doma vo vani si teraz užijete bez obáv z poškodenia aj s dosť hlasnou hudobnou kulisou.

Jedinou nevýhodou je, že repráčik nepláva na hladine. Na nafukovačke v bazéne to nie je až taký problém, ale uprostred jazera by ste si radšej mali dať pozor.

Je fakt, že JBL Charge 3 váži úctyhodných 800 ga výrobca bohužiaľ tentoraz nemyslel na uľahčenie prenášania pomocu závesného popruhu ako pri modeli Xtreme –, ale vyššia hmotnosť sa bohato prejavila na veľkorysej kapacite batérie. Štedrých 6000mAh stačí potenciálne až na 20 hodín nepretržitého počúvania (pokiaľ nevypeckujete hlasitosť úplne na maximum). Vďaka vyššej hmotnosti je JBL Charge 3 zároveň dostatočne stabilný a dá sa položiť prakticky kamkoľvek.

Kapacita batérie súvisí tiež s ďalšou špeciálnou funkciou, ktorou je Charge 3 charakteristický: dá sa totiž použiť aj ako power banka na nabíjanie mobilu! Cez zabudované USB porty dobije, a to dokonca aj počas hrania (!) až 2 zariadenia naraz. (Asi preto sa aj volá „charge".)

Ešte zaujímavejšia je funkcia JBL Connect, vďaka ktorej si môžete zostaviť až do 100 reproduktorov do jednej spoločnej sady a spojiť ich výkon dohromady na dosiahnutie naozaj impozantného účinku. Nemusí pritom ísť iba o reproduktory Charge 3, ale akékoľvek modely kompatibilné so službou Connect, napríklad JBL Flip 4, Pulse 3 alebo Xtreme.

Ďalšie funkcie

O tom, že dôležitý je nielen výzor, ale aj to, ako v elektronike spolupracuje konštrukcia s funkčnosťou a použiteľnosťou, svedčí aj prestížna cena Red Dot za dizajn, ktorú JBL Charge 3 získal v roku 2016.

V súčasnom svete dotykových displejov a touchscreenov napríklad potešia tradičné hardvérové ovládacie tlačidlá všetkých základných funkcií (power button, hlasitosť, funkcia JBL Connect, Bluetooth párovanie, tlačiflo Play/Pause slúžiace zároveň aj na telefonovanie).

Rozšíriteľnosť zabezpečujú viaceré konektory skryté kvôli vodotesnosti pod gumovou krytkou: USB A a micro USB, ako aj 3,5mm manuálny jack pre prípad, že by ste náhodou nemali k dispozícii Bluetooth a museli sa spoľahnúť na audio kábel.

Hardvérové tlačidlo umožňuje tiež prerušiť práve hrajúcu skladbu pri prichádzajúcom hovore a prepnúť na volanie. Vďaka zabudovanému mikrofónu môžete telefonovať hands-free priamo cez reproduktor (čo samozrejme platí aj pre odchádzajúce hovory). Zvuk je čistý vďaka eliminácii okolitého šumu a ozvien.

Základné vlastnosti:

 • Výkon zosilňovača: 2×10 W
 • Frekvenčný rozsah: 65–20 000 Hz
 • Výdrž prehrávania: 20 hodín (50%-ná hlasitosť)
 • Doba nabíjania: 4,5 hodiny
 • Bluetooth: 4.1
 • Hmotnosť: 800g

JBL Flip 4: flexibilnejší mladší brat

Flip 4 patrí bez preháňania k najlepším bluetooth reproduktorom tohto roka. Hlavným rozdielom oproti Charge 3 je nižšia hmotnosť (iba 515 g) a menšie rozmery, o čosi slabší celkový výkon (2x 8W), menšia batéria (3000 mAh Li-Ion) a z toho rezultujúca kratšia doba súvislého počúvania, ktorá sa pohybuje okolo 12-15 hodín pri strednej hlasitosti.

Inak je ale všetko veľmi podobné: samozrejmosťou je vodeodolnosť na úrovni IPX7, Bluetooth streamovanie, hands-free telefonovanie prostredníctvom vstavaného mikrofónu s reproduktorom, a tiež služba JBL Connect pre pripojenie viacerých reproduktorov do jedného sound systému.

Zaujímavosťou je intergovaný hlasový asistent – pokiaľ máte v telefóne nainštalovanú službu osobného asistenta ako napríklad Siri (pri iPhonoch) alebo Google Assistant (väčšina telefónov s Androidom), môžete ich prepojiť s reproduktorom a zadávať hlasové príkazy (žiaľ, zatiaľ iba v angličtine) ako aj počúvať odpovede. Spýtajte sa napríklad na predpoveď počasia alebo prikážte zariadeniu, ktorú skladbu má prehrať. Hlasový záznam sa zároveň prevedie do dialógovej textovej podoby v aplikácii v telefóne.

Základné vlastnosti:

 • Výstupný výkon: 2x8 W
 • Frekvenčný rozsah: 70 Hz – 20 kHz
 • Výdrž prehrávania: 12 hodín
 • Batéria: Lítium-iónovo polymérová (3,7 V, 3000 mAh)
 • Doba nabíjania: 3,5 hodiny
 • Bluetooth: 4.2
 • Hmotnosť: 515g

Rezultát: Aj keď je hlavnou devízou prenosných bezdrôtových reproduktorov JBL ich kompaktnosť a odolnosť, vďaka čomu možno počúvať hudbu prakticky kdekoľvek, nesklame ani kvalita zvuku. Tak Charge 3 ako aj Flip 4 ponúkajú lepší štandard zvukového zážitku s dobrým vyvážením výšok aj stredov, a naozaj pevným, spoľahlivým basom.

Dôležité je, že oba hrajú veľmi dobre aj pri vyšších hlasitostiach, bez výraznejšieho skreslenia. Gumový podstavec účinne pohlcuje rezonancie, bočné pasívne žiariče zas plnia funkciu bass reflexu a redukujú aerodynamické šumy. Na strednej hlasitosti znie Flip 4 dokonca ešte o vlások lepšie, ale zasa pri hlasnejších hladinách je na tom lepšie Charge 3. Konečný výber tak bude zrejme závisieť najmä od celkovej výdrže batérie a ceny, pretože kvalitatívne sú na tom oba reproduktory veľmi podobne.

JBL Charge 3 aj JBL Flip 4 predstavujú momentálne zrejme jedny z najpoužiteľnejších univerzálnych zariadení. Sú schopné verne reprodukovať hudbu akéhokoľvek žánru.


Diskusia

Zanechať komentár