Bozkov nikdy nie je dosť. Tisíc je tak akurát

Evi a Pepa 8. júna 2017

Poppy a Rune sa stretli ako päťroční a ešte v ten deň sa z nich stali najlepší kamaráti. Puto, ktoré medzi nimi vzniklo, by len ťažko niekto pretrhol. Dopĺňali sa. Boli nerozluční. Ľúbili sa. Spoločne sa naučili, že bozky nie sú veci, na ktoré sa zabúda. Jeden bozk, jeden moment, spomienka, ktorá trvá večnosť.

Keď sú od seba v pätnástich rokoch nedobrovoľne odtrhnutí, rúti sa im svet. Rune sa sťahuje do svojho rodného Nórska, no sľubujú si, že sa neodcudzia. Poppy tento sľub poruší. Rune sa ako sedemnásťročný chlapec vracia do mestečka, kde prežil väčšiu časť svojho života a je odhodlaný zistiť, čo sa stalo. Prečo mu jeho milovaná Poppy zlomila srdce svojou odmlkou. Keď však odhalí pravdu, zistí, že najväčšia bolesť ešte len príde.

Tillie COle: Tisíc chlapčenských bozkov (ukážka PDF)

Stiahnite si ukážku z e-knihy Tisíc chlapčenských bozkov

Tillie Cole má krásny štýl písania. Veľmi nenútený, no zároveň hlboký. Myšlienky a pocity hlavných postáv sa vám dostanú pod kožu. Dej má rýchly spád, kniha sa číta príjemne vďaka jasným no premysleným vetám a nedokážete sa od nej odtrhnúť, pretože je naozaj pútavá.

Jej hlavná ženská (či dievčenská) hrdinka Poppy odmalička vnímala život ako jedno veľké dobrodružstvo. Babička ju naučila žiť pre prítomnosť, vyťažiť z nej čo najviac. Na jej smrteľnej posteli, keď mala Poppy osem rokov, jej babička zverila veľkú a veľmi dôležitú úlohu. Dala jej pohár, v ktorom bolo tisíc ružových papierikov v tvare srdca. A boli prázdne. Úloha spočívala vo vyzbieraní tisíc chlapčenských bozkov za svoj život. Poppy si mala nájsť chlapca, s ktorým bude každý jeden stáť za to, a ktorého bude ľúbiť až do smrti.

Tillie Cole: Tisíc chlapčenských bozkov„Dám ti tisíc bozkov, Poppymin. Všetky. Nebude ťa nikto bozkávať, okrem mňa."

Treba oceniť originalitu, nápad s pohárom plným bozkov od toho pravého patrí podľa mňa do kategórie „zaujímavé". Autorka do príbehu vniesla niečo netypické, niečo, čo sme ešte nevideli a tým deju dodala hodnotu i výnimočnosť.

„Bozk číslo 1
S mojím Runem.
V rozkvitnutom háji.
Srdce mi takmer vyskočilo z hrude."

Rune sa vždy chcel stať fotografom. Miloval zachytávať momenty a uchovávať si to, čo je pre neho dôležité. Sčasti to bolo i vďaka Poppy, ktorú veľmi ľúbil a neustále si ju zvečňoval. Predlžoval tým ich spoločné chvíle, ktoré takto trvali i naďalej, vo fotkách. Keď sa však Poppy odmlčala, z dobrého a milého chlapca sa stal niekto iný. Zmenil sa. Odhodil fotoaparát a prehodnotil svoj život. Po návrate z Nórska ho už nik nespoznával.

Jediné, čo zostalo, bolo to jediné, čoho sa chcel zbaviť. Jeho láska k Poppy. Zlomila mu srdce, no i tak ju naďalej ľúbil. Páčilo sa mi, ako autorka hneď vyjasnila, že Rune sa Poppy len tak nevzdá, že je to jeho polovička, jeho spriaznená duša.

„Donekonečna a ešte ďalej."

Možno si niektorí vravíte, že láska v tak mladom veku nie je tá skutočná, že je nemožné aby existovala. Myslela som si to tiež, no pri čítaní tejto knihy som pomaly menila názor. Vzťah dvoch hlavných postáv je ten najčistejší, aký môže byť. Najprv sa ľúbia iba detskou, nevinnou láskou, no tá pomaly prerastá v tú pravú, romantickú. I keď sú v deji knihy len sedemnásťroční, autorka to, čo medzi nimi bolo, vykresľovala tak, ako pri dospelých, „vyzretých" ľuďoch. Páčilo sa mi, čo nám tým dokázala – že mladá láska môže byť rovnako silná ako tá v dospelosti.

Dan Vyleta: DymPrečítajte si tiež:

Steampunk naruby alebo príliš prudérna dystópia


Ak sa vám zdá, že celá kniha je o láske…, nuž tak to máte teda pravdu. Sú tu i iné krásne myšlienky, rozoberá sa život, smrť, dobrodružstvá, dospievanie..., no hlavná je aj tak predovšetkým láska. Musím povedať, že miestami som už i ja, pravá romantická duša, musela knihu na chvíľu odložiť. Ako sa vraví, čoho je veľa, toho je veľa. Bolo to občas asi až príliš romantické.

Keď sa však nad tým spätne zamyslím, musím uznať, že autorka bravúrne vyjadrila svoj úmysel. Že láska, ktorú tak všemožne a dôkladne opisovala, tu musela byť, bez nej by Poppy a Rune boli úplne iní. Láska, ktorá trvá večne, ktorá nekončí a navždy ostáva v našich srdciach, to je téma, ktorá zrejme nikdy neomrzí a bude v knihách donekonečna. A to je dobre.

A koniec, ten naozaj stojí za to! Bol nádherný.

Evi a Pepa / jednoducho KNIHY


Naše hodnotenie: 7/10.

Koho kniha zaujme: Knižku by som odporučila každému, kto verí v pravú lásku. Niekomu, kto miluje romantické a smutné príbehy. A tiež tým, ktorým neprekáža príliš veľa pocitov a ak si pri knihe trochu poplačú... Ale vlastne všetkým, ktorí hľadajú rýchle čítanie a zároveň také, ktoré sa vás nepustí aspoň pár dní.

Tille Cole: Tisíc chlapčenských bozkovTillie Cole: Tisíc chlapčenských bozkov
Ikar, 2017
328 strán
ISBN 978-80-551-5328-5

Stiahnite si ukážku z e-knihy Tisíc chlapčenských bozkov TU.

Tillie Cole: Tisíc chlapčenských bozkov


Diskusia

Zanechať komentár